Více než 40 akcí, outdoorová hra, naučné stezky v parku, nové expozice i řada výstav stojí za loňskou rekordní návštěvností areálu Kačina. Téměř 140 dní v minulém roce se na Kačině vedle standardního muzejního povozu odehrával nějaký program pro návštěvníky. Oblíbené víkendové akce organizátoři přizpůsobili pandemické situaci a zorganizovali více menších programů.

„Protiepidemická opatření pro nás byla výzvou, snažili jsme se najít funkční model, jak kačinský areál zcela neuzavřít, ale naopak mít pro individuální návštěvu otevřeno v co největším možném a bezpečném rozsahu,“ uvedl ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Na Kačině se i v průběhu pandemie podařilo otevřít nové expozice a upravili ty stávající, zaměřili se také na dětské návštěvníky, pro které vytvořili interaktivní koutky.

Z jezdeckých slavností Koně na Kačině 2021.
PODÍVEJTE SE: Na zámku Kačina uspořádali tradiční podzimní jezdecké slavnosti

Vzniklo rovněž několik nových venkovních expozic a her, například Za tajemstvím zámeckého parku, Ze života hmyzu nebo nejnovější hra Stíny Kačiny, která hráče seznámí s osudem zámeckého areálu za 2. světové války. V loňském roce byla zprovozněna také půjčovna kostýmů a vozíčků pro děti, kterými si mohou zpestřit procházky po zámeckém parku.

Nemalým přínosem pro návštěvnost je i filmová turistika. Kačina je oblíbenou destinací českých a zahraničních filmových štábů, kromě vánoční pohádky se tam loni natáčel například seriál HBO Oslo nebo filmy Bismarck, Nebezpečné známosti, The Cello a Last life. Populární jsou na zámku i svatby a od loňského roku nabízí muzeum také možnost ubytování v nově zrekonstruovaných apartmánech přímo v areálu.

K rozšíření návštěvnické základny patří i divadelní festival Makačíno, letní muzikálový týden Kačina pod hvězdami a zařazení divadelních představení mezi víkendové akce.

Na zámku Kačina byly ve čtvrtek 23. září 2021 slavnostně otevřeny nové expozice.
OBRAZEM: Na zámku Kačina byly slavnostně otevřeny nové expozice

O prázdninách proběhlo v areálu devět turnusů příměstských táborů. Během školního roku muzeum nabídlo 23 lektorských programů a novou učebnu v zámeckém parku. V roce 2021 proběhlo 114 programů pro 4 262 dětí.

Přínosem je také úzká spolupráce s turistickou oblastí Kutnohorsko-Kolínsko. A nově mají zájemci o kulturní výlety možnost zakoupit si společnou vstupenku na Kačinu, do Národního zemědělského muzea v Čáslavi a Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

„Mysleli jsme i na ty, kteří během pandemie museli zůstat doma, a připravili jsme projekt V muzeu jako doma, jehož součástí je Otevrena-knihovna.cz. V ní mohou zájemci nahlédnout do vzácných svazků uložených v Chotkovské knihovně," doplnil Pavel Douša s tím, že tržby ze vstupného činily téměř 2,8 milionu korun.

Vývoj návštěvnosti na zámku Kačina

Rok Počet návštěvníků
2021 101 582
2018 77 033
2015 48 506
2010 23 700
2000 20 058