VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Košický benefiční jarmark podpoří rekonstrukci kostela

Košice – Kostel v Košicích je významnou historickou památkou. Jedním z jeho nejvzácnějších prvků jsou starobylé zvony. Dezolátní stav kostelní věže však dlouhodobě znemožňoval zvony sejmout a zrekonstruovat.

11.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Již od roku 1998 byly proto hledány cesty, jak zajistit financování nákladných oprav. „Z důvodu značného pokročení hniloby a zhoršení havarijního stavu došlo v roce 2008 k přehodnocení původní staveb〜ní dokumentace Leošem Udatným. Vznikl tak nový projekt,“ uvedl Dušan Šustek, stavební technik Arcibiskupství pražského.

V tomtéž roce se podle Šustka naskytla příležitost využít financování z fondů Evropské unie. „Obě žádosti byly úspěšné a v letošním roce tak začala celková rekonstrukce kostela v Košicích. První fáze, která začala v dubnu, se týká věže, zahrnuje výměnu krovu a střešního pláště, obnovu žaluziových okenic a vnitřních schodišť tak, aby mohly být do budoucna zpřístupněny zvony. Tato etapa skončila v srpnu a její celkový objem 1,45 milionu korun, přičemž dotace činila 1, 1 milionu,“ konstatoval Dušan Šustek.

Jarmark vyvrcholí sejmutím zvonu

Druhá fáze bude zahájena v září. Kostel bude uzavřen a budou prováděny práce zahrnující vybudování odsoušecího kanálu a odvodnění, zajištění statiky zdiva, rekonstrukce střechy lodi kostela, restaurování zvonů, obnovu fasád a interiéru kostela. Dále budou v rámci revitalizace památky umístěny před kostel infopanely a odkazy na nedalekou cyklotrasu. „Tato akce bude prováděna v celkovém předpokládaném objemu 5,8 milionu korun s přiznanou dotací 5,2 milionu korun,“ uzavřel Šustek.

Právě nedělní benefiční jarmark by měl podpořit projekt, pro jehož dofinancování stále chybí přibližně jeden milion korun. Program akce pořádané Agenturou pro zemědělství a venkov Kutná Hora ve spolupráci s Obcí Košice, Místní akční skupinou Lípa pro venkov a Římskokatolickou farností Uhlířské Janovice bude zahájen ve 12 hodin slavnostní bohoslužbou. Ve 13.30 hodin bude následovat slavnostní sejmutí zvonu před jeho opravou, benefiční jarmark a soutěž o košický koláč. Pro děti bude přichystána jízda na koni, střelba z luku, výtvarná dílna a další zajímavosti.

V písemných pramenech se košický kostel připomíná poprvé k roku 1352 jako jeden z farních kostelů kouřimského děkanátu a již roku 1362 je doloženo první jméno tehdejšího faráře. Podle některých architektonických detailů sahají jeho počátky zřejmě až do poloviny 13. století. Jde o pozoruhodnou , v jádře raně gotickou stavbu. Z původního kostela je dochovaná obdélná loď a pravoúhlý presbytář, patrně včetně křížové klenby. Mimořádná je západní věž kostela (pevnostního charakteru), jejíž výstavbu datuje letopočet na pozdně gotickém hrotitém portálu do roku 1563. Jedním z nejvzácnějších prvků kostela jsou starobylé zvony, pocházející pravděpodobně ještě z předchozí zvonice. Podle vyjádření kampanologa Národního památkového ústavu Petra Váchy „se jedná o významnou památku českého zvonařství, která má zásadní význam pro poznání vztahů mezi zvonařskými dílnami ve druhé polovině 15. století.“ Zvony jsou dva, oba z dílny významného kutnohorského zvonaře Ondřeje Ptáčka. První pochází z roku 1492 a druhý zvon je ještě starší, z roku 1475 a kromě podobného latinského nápisu s odlišnou datací je navíc zdoben rostlinnými motivy a nese úryvky svatováclavského chorálu ve staročeštině.
Zdroj: Dušan Šustek, stavební technik Arcibiskupství pražského

Autor: Martin Vaněk

Místo události:
11.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sršni slaví první venkovní výhru. Ve Vlašimi zvítězili 7:1.
11

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Robert Fulghum navštívil Zruč

Zruč n/S /FOTOGALERIE/ - Ve spolkovém domě diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vysoká - Okresní sdružení hasičů Kutná Hora pořádalo v sobotu na Vysoké soutěž ve výstupu na rozhlednu. Kdo si krásný výhled, jemuž předchází výstup po 144 schodech, vyzkoušel, ví, že to není zrovna vyběhnutí jedním dechem.

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení