Nový zvon pro kostel svatého Ondřeje váží 380 kg, ponese jméno Josef a nápis "Neumlčeným hlasem volám já, Josef. Svatý Josefe, přímluvče, oroduj za nás!". Byl odlit z iniciativy a na náklady chlístovické rodačky Květy Bačkorové. Úspěšná zubní lékařka jej nechala vyrobit jako výraz úcty a památky na svého dědečka Josefa Strnada, legionáře a odbojáře popraveného za II. světové války v Drážďanech.

close Osazení opraveného kříže a makovice na věž kostela sv. Ondřeje v Chlístovicích, 18.7.2023. info Zdroj: Deník/Jan Šmok zoom_in Květa Bačkorová nechala odlít nový zvon na památku svého dědečka Josefa Strnada.

Instalaci nového zvonu bude předcházet bohatý program. Začne v deset hodin dopoledne u pomníku padlým v obou světových válkách v Chlístovicích. Odtud následně vyrazí ke kostelu slavnostní průvod, jehož hlavní součástí bude nový zvon vezený na povoze taženém koňmi. V 11.10 nad kostelem přeletí formace gripenů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

U kostela bude zvon při krátké bohoslužbě požehnán kutnohorským arciděkanem P. Vladislavem Brokešem a poté vytažen do zvonice, a to historickou metodou, tedy pomocí koňské síly. Připraven bude také další kulturní program.