V rámci tohoto projektu došlo k statickému zajištění středověkého zdiva, opravě střech, fasád, interiéru a restaurování významných prvků. Zároveň bylo upraveno nejbližší okolí a veřejnosti zpřístupněna zvonice.
Nebylo úplně jednoduché zkoordinovat probíhající práce s požadavky všech zainteresovaných stran z řad úředníků či odborných badatelů. Nakonec se však vše potřebné stihlo v požadovaných termínech.
Při stavbě tak mohlo zároveň dojít k různým průzkumům například z oblasti památkové ochrany, archeologie, odkrývání starobylých nástěnných nápisů a další.
Jejich výsledky nejsou nezajímavé. Z archeologického průzkum například vyplývá, že na místě dnešního kostela byl ještě před jeho postavením situován hřbitov.
Původní stavba kostela byla považována ve starší literatuře za románskou, respektive pozdně románskou. V interiéru kostela byly nalezeny hroby z části narušené při stavbě základů lodi a zčásti zcela nedotknuté.
Z autentických archivních záznamů se restaurátoři například dozvěděli, že obec Košice je připomínána již na přelomu 13. a 14. století. Roku 1295 tam sídlil Hynek z Košic a roku 1892 se uskutečnila celková oprava chrámu.
Takto opravený kostel může spolu s přilehlou farou do budoucna sloužit jako důstojné zázemí pro bohoslužby, kulturně – duchovní programy, rodinné oslavy atd.
Slavnostní otevření obnoveného kostela spojené s připomínkou významné osobnosti českého exilu Arciopata Anastáze Opaska se bude konat v sobotu 21. dubna od 11 hodin. Úvodní bohoslužbu celebruje převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek.
Celodenní program zahrne mimo jiné znovu zavěšení restaurovaného zvonu z roku 1475 a slavnostní zazvonění, prezentaci zajímavostí odhalených v průběhu stavby, projekci dokumentárního filmu o životě Anastáze Opaska a doprovodnou výstavu fotografií Jindřicha Štreita.