Od loňského roku je ale objekt zapsaný v katalogu Národního památkového ústavu jako důležitá stavba města. Právě to by mohlo pomoci při získání státních peněz z dotačních titulů. Záchrana budovy totiž nejspíš přijde na miliony.

Koupaliště s lázeňským domečkem nechal v roce 1934 postavit místní rodák a mecenáš Emil Pick, zakladatel továrny Kosmos, což je dnešní Zenit. Spolu se synem Pavlem zaplatili jeho výstavbu a poté jej darovali městu. V té době bylo údajně považováno za jedno z nejlepších koupališť v celé republice. „Je to už více než 20 let, co se koupaliště rekonstruoval, tato budova si opravu jistě zaslouží,“ uvedl starosta Čáslavi Jaromír Strnad.

close Lázeňský domeček na koupališti ve Vondrantech z roku 1934. info Zdroj: Deník/Jana Adamová zoom_in Lázeňský domeček na koupališti ve Vondrantech z roku 1934.

Ze všeho nejdříve teď chátrající stavba potřebuje kvalitní izolaci a odvodnění. Každoročně ji opakovaně vyplaví voda s bahnem stékající ze sousedního svahu, kdykoli přijde vytrvalejší déšť. Město si také nechalo zpracovat studii, jak nejlépe objekt v budoucnu využít aby sloužil lidem a byl funkční.

Vedoucí odboru Iveta Motyčková upozornila, že tato studie ukáže směr, jakým se má město v otázce obnovy budovy dále vydat. „V tuto chvíli jsou tam tři varianty. Bude záležet, kterou vedení města upřednostní. Poté může odbor správy majetku zahájit výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace.“

Za dosavadním úsilím o záchranu budovy koupaliště stojí podle Motyčkové její kolegyně z odboru Kateřina Katrnošková, které se už loni mimo jiné podařilo zapsat domeček do katalogu Národního památkového ústavu. Tím se městu otevírá možnost čerpat v budoucnu na jeho opravu státní dotaci.

„Chceme zachovat původní ráz domečku a co nejvíce původních prvků. Teď ho ale potřebujeme zachránit a v první řadě odizolovat,“ řekla Kateřina Katrnošková.

Ve chvíli, kdy se podaří zabránit dalšímu poškozování objektu a bude hotová izolace, mohou přijít na řadu další kroky. Tedy otázka, jak ho nejlépe využít pro širokou veřejnost. Tady budou hrát velkou roli celkové náklady a jejich případné krytí ze státní dotace.