„Šarvátky rytířů, tanec, hudba, velký turnaj na koních, sokolnictví, historické tržiště i rytířská ležení a středověká řemesla. To vše protkává osnovu scénáře inspirovaného návštěvou krále Václava IV. a jeho dvora,“ prozradila Edita Dvorská, předsedkyně zapsaného spolku Stříbrná Kutná Hora, který je pořadatelem akce.

Zahájení Královského stříbření Kutné Hory u katedrály svaté Barbory. | Video: Deník/Irena Blahníková

Diváci tak budou moci sledovat jedinečné dvoudenní pouliční divadlo připravené pouze pro tuto příležitost podle dramaturgie Světlany Hrabánkové. Ta při přípravě scénáře každoročně vychází z historických pramenů a oživuje dávno zapomenuté příběhy, spory, ale i další zajímavé události z běžného života horníků nebo královského dvora.

close Královské stříbření Kutné Hory. info Zdroj: Deník/Jan Šmok zoom_in Královské stříbření Kutné Hory.

Letos se tak v ději například promítne skutečnost, že král se v tomto roce navrací do Čech ze Zikmundova zajetí a plný energie chce v zemi nastolit řád a pořádek. „Naším cílem je obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří,“ říká Dvorská. Kompletní program letošního ročníku najdete ZDE.

Večerní slavnost na Královském stříbření Kutné Hory 2015 | Video: Deník/Irena Blahníková

V průběhu nedělního programu se představí také dva kutnohorské taneční soubory: z DDM a ZUŠ. „Novinek je ale více. Letos například mohou návštěvníci zakoupit vstupenky již nyní online. Oproti poslednímu ročníku jsme připravili také rodinné vstupné a zvýhodněné vstupné pro kutnohorské rodiny s dětmi,“ doplnila Dvorská.

Příležitost dostanou také ti, kteří chtějí Stříbření zažít v havířské perkytli a podílet se tak na samotném programu. "Je to možnost pro zhruba dvacet kutnohorských patriotů či dobrovolníků. Ti se mohou registrovat prostřednictvím našeho nového webu nebo napsat na některý z tam uvedených kontaktů,“ uzavřela Edita Dvorská.

close Královské stříbření Kutné Hory. info Zdroj: Deník/Jan Šmok zoom_in Hlavního a doprovodného programu se účastní téměř 250 účinkujících a 8 speciálně trénovaných koní. Mnozí účinkující patří dlouhodobě ke špičce ve svém oboru a podílejí se na tvorbě známých filmových projektů. 

• Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci: Nabarvené ptáče, Jan Žižka, Templáři, Johanka z Arku, Bathory, Mušketýři či Borgiové.
• Skupina historického šermu a produkční agentura Merlet, Maledictus: Tristan a Izolda, Camelot, Narnija, The Tudors, Ivanhoe, Johanka z Arku a další.

Další účinkující jsou poloprofesionální skupiny historického šermu, taneční či hudební skupiny, na jiné účinkující – mladé herce a tanečníky - letos čeká jejich premiéra.