„Šarvátky rytířů, tanec, hudba, velký turnaj na koních, sokolnictví, historické tržiště i rytířská ležení a středověká řemesla. To vše protkává osnovu scénáře inspirovaného návštěvou krále Václava IV. a jeho dvora,“ prozradila Edita Dvorská, předsedkyně zapsaného spolku Stříbrná Kutná Hora, který je pořadatelem akce.

Zdroj: Deník/Irena Blahníková

Diváci tak budou moci sledovat jedinečné dvoudenní pouliční divadlo připravené pouze pro tuto příležitost podle dramaturgie Světlany Hrabánkové. Ta při přípravě scénáře každoročně vychází z historických pramenů a oživuje dávno zapomenuté příběhy, spory, ale i další zajímavé události z běžného života horníků nebo královského dvora.

Královské stříbření Kutné Hory.Královské stříbření Kutné Hory.Zdroj: Deník/Jan Šmok

Letos se tak v ději například promítne skutečnost, že král se v tomto roce navrací do Čech ze Zikmundova zajetí a plný energie chce v zemi nastolit řád a pořádek. „Naším cílem je obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří,“ říká Dvorská. Kompletní program letošního ročníku najdete ZDE.

Zdroj: Deník/Irena Blahníková

V průběhu nedělního programu se představí také dva kutnohorské taneční soubory: z DDM a ZUŠ. „Novinek je ale více. Letos například mohou návštěvníci zakoupit vstupenky již nyní online. Oproti poslednímu ročníku jsme připravili také rodinné vstupné a zvýhodněné vstupné pro kutnohorské rodiny s dětmi,“ doplnila Dvorská.

Hlavním tahákem obou víkendových dnů je MEGAKONCERT DOMA Rybiček 48.
Kutnou Horu čeká supervíkend plný akcí. Do města dorazí tisíce návštěvníků

Příležitost dostanou také ti, kteří chtějí Stříbření zažít v havířské perkytli a podílet se tak na samotném programu. "Je to možnost pro zhruba dvacet kutnohorských patriotů či dobrovolníků. Ti se mohou registrovat prostřednictvím našeho nového webu nebo napsat na některý z tam uvedených kontaktů,“ uzavřela Edita Dvorská.

Královské stříbření Kutné Hory.Zdroj: Deník/Jan ŠmokHlavního a doprovodného programu se účastní téměř 250 účinkujících a 8 speciálně trénovaných koní. Mnozí účinkující patří dlouhodobě ke špičce ve svém oboru a podílejí se na tvorbě známých filmových projektů. 

• Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci: Nabarvené ptáče, Jan Žižka, Templáři, Johanka z Arku, Bathory, Mušketýři či Borgiové.
• Skupina historického šermu a produkční agentura Merlet, Maledictus: Tristan a Izolda, Camelot, Narnija, The Tudors, Ivanhoe, Johanka z Arku a další.

Další účinkující jsou poloprofesionální skupiny historického šermu, taneční či hudební skupiny, na jiné účinkující – mladé herce a tanečníky - letos čeká jejich premiéra.