Ratajská alej bojuje o titul Alej roku 2017
Rataje nad Sázavou - Podzim již dávno převlékl koruny stromů do pestrých barev, a proto nastal i správný čas na anketu s názvem Alej roku, kterou pořádá spolek Arnika. Celkem letos bojuje 62 kandidátů. Ze Středočeského kraje se dostaly do soutěže tři aleje, z nichž jedna je právě z městyse Rataje nad Sázavou. Hlasování bude ukončeno 4. prosince a vítězná Alej roku 2017 bude vyhlášena začátkem ledna.

Lékař Petr Barák nebude příští týden v ordinaci
Zruč nad Sázavou - Praktický lékař Petr Barák ze Zruče nad Sázavou nebude od pondělí 13. do čtvrtka 16. listopadu ordinovat. V tyto dny bude přítomna pouze sestra. Zastupovat ho bude lékařka Věra Jelínková. 

Tématem pořadu Hubněte zdravě bude postava
Kutnohorsko - Každý čtvrtek po 11. hodině nabízí Český rozhlas Region rady všem, kteří chtějí žít zdravě. V dnešním vydání pořadu Hubněte zdravě se doktorka Kateřina Cajthamlová spolu s moderátorem Patrikem Rozehnalem zaměří na tvar postavy. Dozvíte se, jaký je současný trend je už minulostí štíhlá postava a ohromné svaly a klade se teď důraz na přirozeně sportovně vypadající postavu? Mluvit se bude i o tom, jestli je tvar postavy dědičný, co pomůže „jablku“ a co „hrušce“. Pořad naladíte na frekvenci 100,5 FM.

Vyrobí věnce pro školku
Kutná Hora - Společnou dílnu adventních věnců pro rodiče, děti a přátele školky uspořádá Církevní mateřská škola svatého Jakuba v Kutné Hoře. Uskuteční se v v pátek 24. listopadu, tedy poslední víkend před začátkem adventu. Společnou rukou vyrobené věnce si pak lidé budou moci zakoupit před nedělní bohoslužbou v kostele sv. Jakuba. Výtěžek z prodeje věnců bude použit na nákup potřeb pro školku.

Vystoupí zpěvák Jakub Smolík
Kutná Hora - Koncert populárního českého zpěváka Jakuba Smolíka se uskuteční v kutnohorském Tylově divadle ve čtvrtek 16. listopadu od 19 hodin. Jakub Smolík již desítky let vyprodává sály divadel a kulturních domů. V kutnohorském divadle zazní oblíbené písně Až se ti jednou bude zdát, Já za Tebou budu stát, Jen blázen žárlí a mnoho dalších. 

Poničené stromy by měly jít do konce března k zemi
Kutnohorsko - Majitelé lesů na Kutnohorsku by měli zpozornět. Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy lesů vydalo nyní vyhlášku, ve které nařizuje vlastníkům lesů na území České republiky odstranění stromů.

Jedná se o stromy, které jsou buď napadeny škůdci, nebo poškozeny nedávnou větrnou kalamitou. Nařízení se týká porostů, které se do nevyhovujícího stavu dostaly do dne vzniku vyhlášky. Majitelé by pak situaci měli vyřešit nejpozději do konce března 2018.

Důvodem nařízení jsou nepříznivé klimatické podmínky, zejména dlouhodobý srážkový deficit, který způsobil oslabení vitality a odolnosti stromů, což má za následek přemnožení hmyzích škůdců, někde už údajně dosáhlo kalamitního stavu. Dalším důvodem, proč by se měly některé stromy pokácet, je i vichřice z konce října.