Když v lednu roku 2021 vypukl požár v ubytovně pro sociálně slabé rodiny v Sedlci, budova vzplála tak rychle, že mnozí vyskakovali z oken oblečeni do půli těla. Jiní se nemohli dostat ven a tak jim pomohli až přivolaní hasiči s výškovou technikou. Zhruba 40 lidí včetně malých dětí se během okamžiku ocitlo bez střechy nad hlavou a bylo nutné je někde ubytovat.

Fotogalerie: Vyhořelá městská ubytovna ve Vítězné ulici v Kutné Hoře

„My měli tehdy naštěstí volnou Klimešku, ale to bylo jen provizorní ubytování, museli jsme hledat další řešení,“ připomněl lednové drama před dvěma lety místostarosta Josef Viktora. Hodinu se pak čekalo na to, až dorazí evakuační autobus z Mladé Boleslavi.

Ztratili bychom hodiny

Podle starosty Lukáše Seiferta se limity, které město v tomto ohledu má, ukázaly i při loňském požáru bytu v ulici 17. listopadu. Tehdy musely domovy opustit asi dvě desítky lidí kvůli hustému kouři, který se valil domem. Krušné chvíle nakonec někteří přečkali u příbuzných, ostatní ve vytopeném suterénu sousedního vchodu, kde dostali kávu i čaj. „Zjistil jsem, že pokud bychom v tu chvíli potřebovali ubytovat víc lidí, museli bychom sehnat klíče od Zelenkovy vily, kde jsou nyní uskladněny skládací lehátka, lůžkoviny a další věci a nákladním autem je složitě převážet. Ztratili bychom tak hodiny,“ řekl starosta, který byl tehdy také na místě.

Takhle budou kontejnery s veškerým nutným vybavením umístěny hned vedle vytápěné Sokolovny, navíc jen kousek od hasičské zbrojnice, kde je zaparkovaný evakuační autobus. „Investice se může zdát zbytná, ale jen do doby, dokud to nebude potřeba,“ doplnil Lukáš Seifert a dodal, že město má vytvořený plán pro potřebu hromadného zajištění osob a je připravené v případě nouze pomoci i okolním obcím, které takovou kapacitu nemají. Kontejnery budou k dispozici ještě letos.