Kutná Hora - Město Kutná Hora v roce 2015 čeká hned několik důležitých projektů. Jedním z nich je rekonstrukce bývalé cihelny pro účely nového sídla technických služeb. Nejvíce kulturních akcí se bude konat v rámci oslav výročí 20 let od zapsání města na seznam památek UNESCO. Kino Modrý Kříž a Tylovo divadlo ale letos také zahálet nebudou. Centrum pro zdravotně postižené a seniory bude pokračovat v akcích, jako je Kavárnička pro dříve narozené nebo tvořivé dopoledne. Ve sportovní sféře zažije rok plný závodů a soutěží dívčí tým aerobiku.

Rekonstrukce cihelny, zateplení budov

Radnice v Kutné Hoře pro rok 2015 připravuje několik větších projektů. Starosta Kutné Hory Martin Starý řekl, že velké množství projektů závisí na dotacích. U těch vždy není jasné, zda budou či nebudou schváleny. „Hledáme dotační programy na zateplení některých městských budov. Zároveň také promýšlíme možnost zateplení a rekonstrukce plaveckého bazénu a kulturního domu Lorec," uvedl. Upřesnil také, že tyto dva projekty jsou ovlivněné úspěchem u dotačních titulů nejvíce. „Připravujeme i velkou rekonstrukci areálu bývalé cihelny. Z té by pak bylo sídlo Technických služeb Kutná Hora," přiblížil další plány Starý. Aktuálně také probíhá rekonstrukce rodného domu kronikáře a básníka Mikuláše Dačického z Heslova. Tento dům se zatím dočkal jen nové střechy. Probíhá také revitalizace zeleně. „Na tyto dva projekty jdou peníze z dotací z minulého roku," připomněl Starý. Rok 2015 je podle Starého ale celkově na dotace méně atraktivní, takže město v tomto ohledu čeká klidnější rok.

Sociální: Kavárničky i tvořivá dopoledne

Centrum pro zdravotně postižené a seniory v Kutné Hoře bude pořádat tradiční akce i v roce 2015. Čím dál více oblíbenější je Kavárnička pro seniory a dříve narozené, která se koná v prostorách refektáře v jezuitské koleji. Lákadlem jsou také tvořivá dopoledne, kde si senioři zkoušejí vyrobit různé věci. Centrum rovněž bude pokračovat v pomoci rodičům handicapovaných dětí, a to jak poradenstvím, tak i půjčovnou kompenzačních pomůcek pro tělesně postižené.

Kultura: Operní týden, UNESCO oslavy

Především oslavy výročí 20 let od zapsání Kutné Hory na seznam památek UNESCO budou plnit kulturní kalendář roku. Starosta Martin Starý prozradil, že se ale plánuje i francouzský týden. „Šlo by o kulturní akce, divadla, kina a slavnosti věnované francouzské kultuře," vysvětlil. Konat se bude i Operní týden Kutná Hora. Mimo to se rovněž místní mohou těšit na velké množství koncertů. Na začátku února přijede do klubu Česká 1 Blue Effect, v březnu pak Horkýže slíže a Polemic. Na premiéru filmu Babovřesky 3, která se bude konat v kině Modrý kříž, naváže v únoru Tylovo divadlo. To totiž pozvalo na besedu režiséra Zdeňka Trošku. Dále se v Tylově divadle představí například Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Fanoušky divadla přiláká hra Vztahy na úrovni, kde hlavní roli ztvární Lukáš Vaculík. Dvojice Jiří Lábus a Oldřich Kaiser přijedou do Kutné Hory s divadelní hrou Žena za pultem 2 Pult osobnosti. V rámci Identity tour 2015 navštíví Tylovo divadlo také hudebník Ondřej Brzobohatý.

Sport: Aerobic bude mít zajímavý rok

Rušné období čeká i letos Fit studio Jitky Brachovcové. Zacvičit si zde mohou profesionálně směřující sportovci i amatéři. „Především se nyní zaměřujeme na cvičení s dětmi. Začínáme již s věkovou kategorií miminek, což není zatím příliš rozšířené," řekla Jitka Brachovcová. Podle trenérky je u dětí velice oblíbené cvičení na trampolínkách, největší zájem je ale o závodní aerobic. Zdejší týmy budou i nadále pokračovat ve svém úspěšném závodním tažení.

Čáslav -  V roce 2015 bude v Čáslavi pokračovat rekonstrukce Kina Miloše Formana. Radnice také připravuje opravu komunikací v ulicích Aloise Jiráska a Jeníkovská. Kultura v Čáslavi nebude zaostávat za Kutnou Horou, ba naopak. Do města se s divadelními inscenacemi chystají například Simona Stašová nebo Kryštof Hádek. Studijní centrum BASIC již nyní plánuje letní kurzy a sportovci se mohou těšit na tradiční tenisový turnaj osobností.

Rekonstrukce komunikací, zateplení kina a výstavba nové školní družiny

Několik důležitých projektů plánuje na rok 2015 radnice Čáslavi. „Jednou z našich priorit pro letošní rok je realizace výstavby nových prostor školní družiny při Základní škole Masarykova," řekl starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Další velkou investicí bude dokončení rekonstrukce Kina Miloše Formana, která je dlouhodobým projektem ve městě. Čáslav také plánuje opravu a výstavbu hned několika komunikací. „Jde o rekonstrukci ulice Aloise Jiráska. Dále také bude město pokračovat v rekonstrukci silnic a cest na sídlišti v Jeníkovské ulici, která také projde rekonstrukcí," dodal Strnad. Radnice rovněž plánuje zlepšit možnost parkování a jízdy u nemocnice. „V roce 2015 zahájíme práce na úpravě a zpevnění komunikací a parkování v areálu čáslavské nemocnice. Tento plán je pro nás také velmi důležité," zdůraznil Strnad. Největším projektem ale bude výstavba zimního stadionu v Čáslavi. „Tato věc, je pro nás to vůbec největší. Vše však závisí na získání dotace. Zatím totiž není nic schválené. Proto s tímto projektem nemůžeme naplno počítat," řekl Strnad.

Sociální: Ples i doučování jazyků

Diakonie Českobratrské církve evangelické na své pobočce v Čáslavi připravila zajímavé akce. Tradiční akcí je blížící se dobročinný ples. V únoru klienty čeká karneval a na začátku dubna akce Velikonoční prozpěvování. Studijní centrum BASIC letos slaví již sedmé narozeniny a Martina Vrbická prozradila, že se nyní plánují především letní kurzy. „Děti, které na sobě pracují, si termíny zamlouvají již nyní. Především doučujeme jazyky a předměty jako je matematika," uvedla.

Kultura: Ivan Trojan i Partička

Zajímavé akce se budou konat v roce 2015 v Dusíkově divadle v Čáslavi. Tou nejbližší bude představení Shirley Valentine se Simonou Stašovou. V únoru zde vystoupí kapela Katapult a také herec Kryštof Hádek, který se představí v hlavní roli hry Soukromý skandál. Konec února bude patřit Věře Špinarové .V půlce března Čáslav navštíví irská taneční show Love in Flames tanečního souboru Merlin ze Slovenska. Na své přijdou také milovníci Partičky, která v Čáslavi vystoupí 16. března. Ucpanej systém je hra Dejvického divadla, ve které exceluje Ivan Trojan. Ta bude k vidění v květnu.

Sport v Čáslavi

Fanoušci sportu si v roce 2015 v Čáslavi také přijdou na své. Turnaj osobností letos uspořádá místní tenisový klub. Ten se bude konat pravděpodobně druhý týden v červnu, láká každoročně velká jména. Pravidelným účastníkem je například fotbalista Antonín Panenka, Pavel Richter nebo fyzioterapeut Pavel Kolář. Zajímavý rok čeká také čáslavské plavce. „Naši svěřenci se zúčastní krajských přeborů a také mistrovství republiky od žáků až po dospělé," prozradil předseda Plaveckého klubu Pandora Jiří Baláš. Mladé talenty rovněž letos může čekat účast na olympiádě. „Jedná se o Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2015. Tam postupují vždy nejlepší mladí sportovci z krajů. My bychom byli velmi rádi, kdyby se některé z našich dětí do nominace dostalo, protože jde o srovnání s celou republikou," dodal předseda.