„V Kutné Hoře se na protestní akci termínované na prosinec nepodílí žádný lékař,“ konstatoval ředitel ON Kolín Petr Chudomel.

K jakémukoliv omezení péče tak v nemocnici nedochází. Stejné je to i v Čáslavi. Potvrdil to místostarosta města a lékař Ervin Petrikovič. „Nemám žádné signály, že by jediný lékař chtěl přesčasy vypovídat. Naše nemocnice poběží dál ve stejném provozu bez jakýchkoliv omezení,“ konstatoval. Jeho slova potvrdila i mluvčí nemocnice Zdeňka Nezbedová. „Naši lékaři pracují v normálním režimu. Operace odkládat nebudeme,“ sdělila.

Celorepubliková protestní akce je namířená proti ministerstvu zdravotnictví. Odstartovala ji novela zákoníku práce, která maximální možný objem dobrovolných přesčasových hodin z dosavadních 416 zvýšila na dvojnásobek. Konkrétně v ON Kolín, kterou zřizuje Středočeský kraje, přesčasy vypovědělo 67 z 158 sloužících lékařů. „Neodkladná péče bude zajištěna. Předpokládané omezení péče bude přibližně 15 až 20 procent a může se týkat naplánovaných výkonů a vyšetření,“ potvrdil ředitel Petr Chudomel.