Skupinky tří králů dostanou v sobotu 6. ledna ráno požehnání v kostele sv. Jakuba a v sedlecké katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a poté se vydají do ulic Kutné Hory, aby lidem popřáli zdraví, štěstí a dlouhá léta a poprosili o dar na pomoc potřebným. Potkat je ale budou lidé moci také na dalších místech, například v Čáslavi, Poděbradech i menších obcích.

Robert Otruba, ředitel Oblastní charity Kutná Hora, připomněl, že také letos se výtěžek ze sbírky bude dělit a pomůže hned několika záměrům. „Stejně jako v loňském roce výtěžek podpoří realizaci sociálních služeb pro seniory, osoby s duševním onemocněním a se zdravotním postižením, které poskytuje naše charitní Centrum Přístav v ulici Jiřího z Poděbrad. Zejména osob s duševním onemocněním každý rok přibývá,“ sdělil a doplnil, že část výtěžku věnuje charita na provoz Dobrovolnického centra, které zajišťuje dobrovolnické programy v nemocnicích, domovech sociální péče nebo ve střediscích charity.

Sbírky rovněž podpoří přímou pomoc jednotlivcům i rodinám, které se ocitnou v nouzi i projekty charity v Indii.

Přispět lze různě

Marcela Mommersová za Oblastní charitu Kutná Hora uvedla, že Tříkrálovou sbírku mohou zájemci podpořit nejen o víkendu přímo do pokladniček koledníků. Způsobů je více.

„Několik statických pokladniček najdete také od 3. ledna ve městě. Jsou to lékárny Astera, U Jednorožce, U Bílého medvěda nebo u Zlatého Hada. Pokladnička bude v kostele sv. Jakuba a v sedlecké katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Dále v Informačních centrech na Palackého náměstí a v Sedlci. Za umístění děkujeme také restauracím Dačického a Dobrá Menu. Pokladničku nám již tradičně umisťují naši partneři Philip Morris ČR a Foxconn Česká republika. Přispívat do statických pokladniček můžete až do 14. ledna,“ připomněla.

Ilustrační foto.
Byty jsou levnější. V Kutné Hoře jich je v nabídce na dvě stě, prodej ale vázne

Dary lze poslat také z pohodlí domova. Do 31. ledna je možné je zasílat na účet sbírky 66008822/0800 s variabilním symbolem 777955011. Další možností je online pokladnička na webu www.trikralovasbirka.cz, kde dárce zadá PSČ města nebo obce, odkud je. „Do online pokladničky lze přispět po celý rok 2024,“ upozornila Marcela Mommersová.

V neposlední řadě pak bude možné přispět při tradičním tříkrálovém koncertu. Ten se uskuteční v neděli 7. ledna od 16 hodin v sedlecké katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Na varhany zahrají studenti konzervatoře pod vedením Aleše Bárty.

Seznam statických pokladniček
KUTNÁ HORA
Philip Morris ČR
Foxconn Česká republika
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele
Informační centrum Sedlec
Informační centrum Kutná Hora (Palackého nám.)
Kostel sv. Jakuba
Lékárna U Jednorožce
Lékárna U Bílého medvěda
Lékárna Astera
Lékárna U Zlatého hada
Centrum Přístav Oblastní charity Kutná Hora
Dobrá menu
Restaurace Dačický

ČÁSLAV
Kostel sv. Petra a Pavla
Evangelický kostel

PODĚBRADY
Kostel Povýšení sv. Kříže
zdroj: kh.charita.cz