Památné zvony Michal a Ludvík byly zrestaurovány ve zvonárně Royal Eijsbouts v nizozemském Astenu, kde strávily v péči českého zvonaře Petra Rudolfa Manouška bezmála rok. Michal měl zeslabený zvonový věnec, na poškozená místa tak musela být navařena zvonovina až do původní síly. V těle většího zvonu Ludvík byla svařena horizontální trhlina v délce 220 centimetrů a poté opravena vytlučená místa v úderovém věnci. Kompletní opravou prošly také obě zvonové hlavice a veškeré originální kované prvky. 

„Zvony se tímto zásahem vrátily v podstatě na počátek své životnosti. Kutnohorský zvon Ludvík se tak stává historicky největším svařovaným zvonem v ČR, prvenství dosud držel zvon Vondra z Klatov (3915 kg), jehož více než metrová trhlina byla svařena v Brně v roce 1940," uvedl tehdy Petr Rudolf Manoušek.

Návrat zrestaurovaných svatobarborských zvonů do věže bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře 7. října 2022.
Foto, video: Svatobarborské zvony jsou zpět v Kutné Hoře, Ludvík jako rekordman

Domů do Kutné Hory se pak zvony vrátily 7. října 2022 ráno. Na místě jim požehnal správce Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora Vladislav Brokeš, následně byly za příjemného slunečného počasí před zraky desítek přítomných vyzdviženy do zvonice na jižní věž, kde na ně čekala jejich sestra Barbora, která je nejmladším a nejmenším ze tří svatobarborských zvonů.

Na věž zase na jaře 

V době hlavní turistické sezony je jižní věž otevřena návštěvníkům. Zájemci si zde mohou prohlédnout zvony zblízka a zároveň si užít výhled z věže na Kutnou Horu. Galerie Středočeského kraje GASK již na svém webu informovala, že letošní sezona již skončila. „Pro veřejnost se jižní věž kutnohorské jezuitské koleje otevře znovu v dubnu 2024,“ stojí na webu galerie, která v jezuitské koleji sídlí.

Zvon Michal
odlit v roce 1493 mistrem Ondřejem Ptáčkem v Kutné Hoře
průměr: 149,5 cm
hloubka: 114 cm
tloušťka věnce: 12,5 cm
hmotnost: 2,7 tuny
ladění: e1

Zvon Ludvík
ulit v roce 1510 mistrem Ondřejem Ptáčkem v Kutné Hoře
průměr: 184,5 cm
hloubka: 144 cm
tloušťka věnce: 14 cm
hmotnost: 4,8 tuny
ladění: h0