Novinkou v něm je letos kaligrafická show, která návštěvníkům umožní pozorovat profesionální kaligrafy při práci a dívat se jim během tvorby přímo pod ruce. Mezi lektory letos poprvé budou i hosté ze zahraničí – z Polska a Slovenska.

Festival Dva písaři se už od svého vzniku v roce 2022 snaží propagovat kaligrafii a ruční psaní a představovat písařské techniky jako důležitou součást kultury na pomezí řemesla a umění. V loňském roce víkendovou akci navštívila více než tisícovka lidí, letos chce festival opět nalákat stovky lidí na workshopy věnované historickým stylům písma, ale i moderní kaligrafii nebo inspiracím z dálného východu, například japonskému či mongolskému písmu.

Dva písaři fest, Kutná Hora, pátek 12. května 2023.
Podívejte se: Na Dva písaři festu v Kutné Hoře nechyběla ani kaligrafická dílna

Festival se kromě toho zaměřuje i na tvůrčí psaní a papír, takže nabízí například možnost vyzkoušet si knihařské techniky či grafiku. Program myslí také na rodiny s dětmi a na širokou veřejnost, která má možnost si kaligrafii nezávazně vyzkoušet například během otevřených dílen v takzvané kaligrafické zkušebně.

„Mám velkou radost, že se mi podařilo navázat vztahy se zástupci polské kaligrafické scény, která je velmi početná a může být pro Česko velkou inspirací,“ řekla zakladatelka a pořadatelka festivalu Lenka Penkalová. „V dalších letech bych mezinárodní rozměr festivalu ráda posilovala a nalákala do Kutné Hory další známé tvůrce ze zahraničí. Nejdůležitější ale pro mne stále je to, aby festival zůstal místem setkávání pro české písaře,“ dodala.

Program festivalu Dva písaři v Kutné Hoře

Dva písaři. Program festivalu psaní, papíru a kaligrafie v Kutné Hoře.Dva písaři. Program festivalu psaní, papíru a kaligrafie v Kutné Hoře.Zdroj: Lenka Penkalová

Letos do Kutné Hory přijedou například lektoři ze Slovenska a také ceněná polská kaligrafka Barbara Galińska. Program poběží od pátku 10. května do neděle 12. května na deseti místech v historickém centru města a nově také v Sedlci. Nejrušnější bude sobota 11. května s Papírovým trhem, rozšiřuje se ale i teoretická část festivalu s přednáškami o psaní a písmu, které se uskuteční v neděli 12. května v Dačického domě a v Galerii Středočeského kraje.