„Dům v Kutné Hoře je typem rekonstrukce, která vás nebouchne do očí pohledem na jednu jedinou místnost vhodnou na obálky časopisů, ale který si musíte projít postupně a vnímat celkový koncept, návaznost prostor, práci se světlem, použité materiály nebo struktury, jež tu a tam získávají jemně dekorativní funkci. Je to přesně ten pečlivě promyšlený dům, kam byste asi chtěli vstoupit, odložit si kartáček v koupelně a okamžitě začít bydlet,“ řekl zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

Původně středověký dům v jádru Kutné Hory zcela shořel a nahradil ho objekt z 19. století, který prošel rozsáhlou, ale necitlivou rekonstrukcí v 70. letech 20. století. Když byli autoři povoláni ke kompletní rekonstrukci, neměl už dům z původní identity vůbec nic. Hlavním záměrem architektů tedy bylo v domě znovuobjevit jeho paměť a původní vrstvy, kterých nebylo mnoho.

„Devatenáctičlenná mezinárodní porota ocenila citlivé začlenění nových prvků do původních konstrukcí, promyšlenou práci se světlem a barvami nebo konzistentní přístup jak k interiéru, tak exteriéru. Mimo jiné vyzdvihla prvek lakované překližky, která se prolíná celým domem, dále střídmost a jednotnost většiny povrchových materiálů a rafinovanou práci s dekorativními strukturami, jako je například rýhování.

Podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze soutěže Interiér roku navrhuje už tradičně každý rok jiná osobnost. Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru. V devátém ročníku ocenění se této role ujala umělecká ředitelka sklárny Rückl designérka Kateřina Handlová. V tvorbě podoby ocenění navázala na autory z minulých ročníků, kterými byli například Rony Plesl, Václav Mlynář, Boris Klimek, Jakub Pollág nebo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek.

V souladu s pravidly musí být vždy všechny soutěžní interiéry dokončeny v předchozím roce. Za devět ročníků se tak ocenění stalo de facto jakýmsi pravidelnou studií o vývoji a stavu interiérů v Česku a na Slovensku, a to vždy za daný rok. Také díky tomu dokáže být silným inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Od založení ocenění Interiér roku do něj bylo přihlášeno 1 640 interiérů.

Odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra Jiřího Pelcla vybírala z 233 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů, což bylo nejvíc v historii soutěže.

V mezinárodní odborné porotě rozhodovali například člen představenstva Slovenské komory architektů Ilja Skoček, architektka a designérka Barbora Škorpilová, italský interiérový designér Danile Daminelli, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších.

Kromě architektů a interiérových designérů zasedly v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury - například filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, designér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a další. Oborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonický obor.

MOHLO BY VÁS TAKÉ zAJÍMAT: Školka a domov seniorů v jednom areálu. Strakoschova rezidence spojí generace

Rekonstrukce Strakoschovy továrny v Kutné Hoře | Video: Deník/Luboš Hájek