Verdikt, co bude s někdejším sídlem spořitelny v Husově ulici v Kutné Hoře, kde přes tři čtvrtě století působila knihovna, zatím nepadl. Jisté ale je, že ji město nechce prodat. Deníku to potvrdil starosta Lukáš Seifert.

Knihovna budovu opustila před dvěma lety, kdy se po nákladné a náročné rekonstrukci přestěhovala do nových prostor Na Náměti, kde v někdejší základní škole Komenského vzniklo moderní informační a vzdělávací centrum s převahou knihovnických služeb. Od té doby se v Husově ulici nic nezměnilo.

„Město neuvažuje o prodeji budovy městské knihovny, která je nádherná a má velmi multifunkční využití,“ uvedl kutnohorský starosta s tím, že se nabízí více možností využití. „V nejpokročilejší fázi je jednání s generálním ředitelstvím Úřadu práce ČR, které hledá místo pro budoucí vzdělávací centrum a část svých zaměstnanců. Současně ale probíhají ještě další jednání, jsou tu zájemci, kteří by knihovnu využili jako ubytovací nebo jiné zařízení,“ řekl Deníku Lukáš Seifert a vysvětlil, že cílem je, aby budova fungovala v režimu, který zajistí ve městě nějaký život.

V debatě na sociální síti, kde se ve skupině Máme rádi Kutnou Horu objevil dotaz na vyhlídky bývalého sídla knihovny, starosta v komentáři upřesnil, že město v současnosti primárně jedná právě s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, pod který úřad práce spadá. „Z hlediska preference veřejného subjektu bez potřeby prodeje, ale s dlouhodobým využitím,“ napsal Lukáš Seifert.

Z historie kutnohorské knihovny

Knihovna v Kutné Hoře se ve své dlouhé historii často stěhovala. Od roku 1898 sídlila v přízemí staré radnice - v Kamenném domě, odtud se záhy přemístila do domku na Havlíčkově náměstí, v roce 1903 do Starých reálek a v roce 1912 na Hrádek. Kočovná etapa skončila, když knihovna v roce 1938 našla své stálé místo v budově někdejší městské spořitelny v Husově ulici. Tam setrvala až do roku 2022.

V době zahájení provozu na nové adrese Na Náměti zmínila ředitelka Gabriela Jarkulišová na webu knihovny, že první úvahy o novém sídle knihovny se objevily v roce 1997, až o dvacet let později se myšlenka začala rýsovat jako reálná, když byla podána žádost o dotaci na rekonstrukci bývalé školy Komenského. A vyšlo to, na náklady přibližně 170 milionů korun přispěla dotace 123 milionů. Po dalších pěti letech už knihovna působila v novotou vonících prostorách v ulici Na Náměti.