Jména obětí nacistického holocaustu zněla shodně od 14 hodin v celkem 31 českých a moravských městech. Devatenáctý ročník „Jom ha-šoa“ zahájila v Kutné Hoře pracovnice knihovny Lenka Frankovicová a prvních pět jmen z dlouhého seznamu připomněl starosta města Lukáš Seifert.

V rámci následného doprovodného programu byl v sále knihovny promítnut krátký dokument studenta prvního ročníku kutnohorské střední průmyslové školy Karla Záhorky „Holocaust - příběh žida Ing. Viktora Grafa“.

„Jom ha-šoa je připomínka obětí holocaustu ve formě, která jim navrací identitu. Když se řekne šest milionů obětí, tak je to obrovské číslo, jež nikomu nic neřekne. V momentě, kdy jméno oběti přečteme nahlas a přiblížíme jednotlivý příběh dokumentací a fotografiemi, je to něco jiného než suchá diskuse vycházející ze statistik," řekl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.

Hlavní ideou projektu je šířit povědomí o události holocaustu jako významné historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti, a zároveň ukázat krajní důsledky projevů rasismu, ke kterým vedla nacistická politika.