"Překvapivě jsme zjistili, že na území města stojí osmnáct kapliček, když počítáme i tu která stojí těsně za městkou hranicí. Trasa je rozdělena na dva okruhy, na vnitřní, který propojuje devět kapliček a paprskové trasy vedoucí k dalším devíti kapličkám,“ řekl Slavomil Janov, jeden ze dvou hlavních autorů projektu. "Cílem projektu je přiblížit historický a duchovní odkaz kutnohorských kapliček, protože jsou opomíjenými památkami oproti velkým památkám, ke kterým míří turisté nejčastěji.“

Projekt organizují členové Klubu dospělých skautů z Kutné Hory a Prahy za podpory města. Projekt je zařazen v celosvětovém programu, který má motivovat dospělé skauty k práci pro společnost, a byl vybrán jako vzorový.

Před oficiálním programem zahrála kapela Bras Ansámbl GB. Na slavnostním zahájení promluvil starosta města Josef Viktora a iniciátorka celého projektu Hana Kaprálková. Po přestřižení pásky byla zahájena komentovaná prohlídka vnitřního okruhu.

Velmi zajímavou historii má kaplička naproti Kláštera řadu sv. Voršily, přes silnici spojující Kutnou Horu s Prahou. Tu nechal minulý režim rozbořit a dnes stojí na jejím místě jiná. Poutavý příběh o tom, jak se tak stalo, si mohli účastníci zahajovací procházky poslechnout přímo na místě z úst nejpovolanějších.

A proč se otevření turistického okruhu konalo v duchu Rychlých šípů? To opět vysvětlil Slavomil Janov. „Maminka Jaroslava Foglara pocházela z Kutnohorska. A v Kutné Hoře se údajně poprvé setkala s budoucím tatínkem slavného spisovatele. I proto měl Jaroslav Foglar k městu opravdu vřelý vztah,“ řekl na závěr Slavomil Janov.