Pak pěkně vzrostlý smrk čekala poměrně náročná cesta Husovou ulicí přes Václavské náměstí až do centra města, kam dorazil zhruba kolem jedenácté hodiny dopoledne. „Vánoční strom pochází od soukromého vlastníka. Žádná speciální výzdoba jej nečeká, bude stejná jako vloni,“ prozradil podrobnosti k vánočnímu stromu jednatel Technických služeb Kutná Hora Jan Jäger.

Kvůli převozu a instalaci stromu na Palackého náměstí byl omezen provoz v přilehlých ulicích, kde řidiči až do odpoledne nezaparkovali. Převoz stromu ale proběhl bez komplikací. „S dohlížením na zákaz parkování nám pomáhali asistenti kriminality. V souvislosti s tím jsme řešili jen čtyři přestupky, jinak řidiči zákaz respektovali,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Kutná Hora Boris Doubrava.

Stříbrný smrk zdobí od začátku týdne také Václavské náměstí v Uhlířských Janovicích. Ten se ale pro letošek bude pyšnit novým vánočním osvětlením. „Staré vločky byly již v žalostném stavu. Sloupy veřejného osvětlení se tak představí letos v novém kabátě,“ uvedla Eva Petrásková z Uhlířských Janovic. Vánoční strom pochází přímo z Uhlířských Janovic.

V očekávání je také spousta Čáslavanů. Spoustu let totiž čáslavské náměstí zdobil smrk, který letos silný vítr nadobro zlikvidoval, a mnoho z nich mělo obavy, jestli město o svůj vánoční strom letos nepřijde. Ale není tomu tak a dnes už je jasné, že náměstí Jana Žižky z Trocnova ozdobí smrk dovezený z nedalekých Zbraslavic, kde zatím stojí na zahradě u jednoho z domů.

V souvislosti s tím by rád čáslavský starosta Jaromír Strnad poděkoval všem, co dali městu nabídku. „Dostali jsme nabídku hned na několik stromů, které by mohly posloužit jako hlavní součást vánoční výzdoby. Vybrán ale mohl být jen jeden. Počítáme s tím, že oslovíme další občany, kteří na výzvu také zareagovali, v příštích letech,“ řekl Jaromír Strnad.

Vánoční výzdoba bude letos v Čáslavi stejná, jako v roce minulém. Na náměstí nebude chybět betlém a také rozsvícené aleje jak na náměstí, tak i stromy na pěší zóně. Již v těchto dnech mohou lidé také obdivovat dekorace na sloupech veřejného osvětlení.