Hned ráno pracovníci kutnohorských technických služeb narazili na komplikace spojené s podmáčeným terénem. Ještě předtím, než kácení vzrostlého jehličnanu v ulici U Nadjezdu v Sedlci vůbec začalo. Těžký autojeřáb si totiž nedokázal poradit s měkkým podkladem přilehlé louky, ze které byl nejlepší přístup k pětatřicetiletému smrku. Ten nakonec zůstával na svém místě až do jedenácti hodin.

Krátce po poledni pak vyrazil na speciálním tahači na svou pouť do centra města. „Museli jsme nakonec podložit jeřáb, nakládající strom, který na louce zapadl. Všechno ale dobře dopadlo,“ potvrdil Jiří Chramosta z Technických služeb Kutná Hora s tím, že kácení a převoz se obešly bez dalších potíží.

Smrk ztepilý rostl na zahradě Josefa Česala v Sedlci. „Přinesli jsme ho s bratrem z lesa, když mi bylo deset let. Měli jsme ho v květináči a pak jsme ho zasadili na zahradu. Jednou jsme hráli fotbal a smrku míčem ukopli špičku. Babička tehdy bědovala, že už smrk neporoste. A vidíte, má dobrých patnáct metrů,“ vyprávěl Jan Česal, syn majitele stromu.

Strasti před kácením nebyly jedinou letošní komplikací. S poražením budoucího kutnohorského vánočního stromu na soukromém pozemku dárce totiž nesouhlasil místní spolek Denemark.

Zakladatel spolku, bývalý kutnohorský starosta Martin Starý uvedl, že spolku se principiálně nelíbí kácení zdravých stromů. „Sám jsem proti kácení nebyl, protože vím, jak těžké je sehnat vánoční strom pro město. O záležitosti jsme ve spolku hlasovali," řekl Starý s tím, že se členům spolku nelíbilo ani to, že podle odůvodnění ke kácení je na stromě vada na růstu.

Nakonec ale došlo k dohodě a vánoční strom už stojí na Palackého náměstí. „Vše dobře dopadlo a budeme se moci těšit pohledem na vánoční strom při procházkách městem,“ potvrdila místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu).

O tom, jak bude letošní rozsvěcení vánočního stromu probíhat, chce kutnohorská radnice rozhodnout až po 20. listopadu, do kdy je zatím vyhlášen nouzový stav. Už teď je ale jasné, že z důvodu mimořádných opatření budou tentokrát rozsvěcení vánočního stromu i adventní trhy bez kulturního programu.