Zapáskovaných je totiž jen pár regálů, na první pohled přitom není jasné, podle jakého klíče. Ostatní, včetně nabídky dámské a pánské obuvi, jsou volně přístupné. Zásadní změna oproti lednu, kdy byly na dosah skutečně jen boty v dětské sekci.

Ochotná prodavačka nám záhadu objasnila. „Můžeme prodat veškeré zboží, které je typem vhodné pro děti, velikost ale nehraje roli. Takže dámské boty na podpatku si nekoupíte, stejně jako pánskou společenskou obuv. Ale například tenisky nebo volnočasovou obuv můžete vybírat i v dámském a pánském oddělení,“ vysvětlila.

Pozastavili jsme se také nad dospělým mužem, který si právě zkoušel boty. S největší pravděpodobností si je vybíral pro sebe. „Pokud u pokladny řekne, že má boty pro dítě, prodáme mu je,“ potvrdila prodavačka.

Překvapením byl regál s balerínami. Polovina z nich byla volně dostupná, druhá půlka, s přední částí do špičky, se skrývala na regálu za páskou. „Ty totiž máme pod stejným kódem jako lodičky, takže i když nejsou na vysokém podpatku, prodávat je nesmíme,“ řekla k absurdnímu systému prodavačka obuvi.

Podle ní personál obdržel přesné „noty“, co smí a co naopak nesmí prodávat. Například dámské punčochy si tak koupit nesmíte, ponožky na stejném stojanu v dámské velikosti už ovšem ano.

Podobně groteskní systém je nastaven i ve vedlejším obchodě s oblečením, potřebami pro domácnost a papírenským zbožím. Oblečení v dámských a pánských velikostech je schované v koutě za páskou, koupit si je ale zákazníci mohou. Stačí si říci třeba o džíny určité velikosti pro dceru, tu ovšem musí přivést s sebou. Oblečení si ovšem na místě nesmí vyzkoušet. Pokud by doma zjistila, že jí nesedí, lze jej vrátit nebo vyměnit za jiné.

Tutéž velikost si dospělý pro sebe koupit nesmí. Ve stejném obchodě přitom zcela bez omezení pořídí například hrníčky, mističky, svícny nebo stojany na obrázky.

Kromě obchodů s dětským zbožím mohou mít od pondělí 12. dubna znovu otevřeno také čistírny, prádelny, zámečnictví nebo provozovny zaměřené na opravy zařízení pro domácnosti. Konat se smí rovněž farmářské trhy.