Důvodem je především jeho finanční náročnost. Jen přípravy na podání přihlášky by vyšly na 1,5 milionu korun. Ale peníze nebyly jediným argumentem oponentů. Někteří namítali, že už za rok budou komunální volby, v roce 2026 pak další a že není rozumné budoucí vedení radnice zadlužit. Pokud by se totiž Kutná Hora Evropským městem kultury skutečně stala, vyšplhaly by se náklady zhruba na 100 milionů korun.

„Je to krásná myšlenka, ale pojďme se věnovat něčemu, co je podstatné, třeba pro dopravu. Kupříkladu přes Kaňk nám jezdí tisíce kamionů, to bychom měli řešit,“ uvedl opoziční zastupitel Zdeněk Jirásek (Nezávislí) s tím, že rozpočet města na příští rok je už teď napjatý.

Z výstavby bytových domů za budovou Státního okresního archivu v Kutné Hoře.
PODÍVEJTE SE: Bytová výstavba v Kutné Hoře pokračuje za budovou archivu

Opoziční zastupitel Tomáš Havlíček (ODS) se zase domnívá, že Kutná Hora propagaci v rámci tohoto projektu nepotřebuje. „Kutná Hora je známá celosvětově, tohle pro nás není nutnost,“ řekl Havlíček.

Předkladatel návrhu, místostarosta Vít Šnajdr (Piráti), ale považuje projekt pro město za velmi přínosný. „Kandidovali bychom v tandemu s partnerským městem Remeš. Je to obrovská příležitost, aby se Kutná Hora někam posunula,“ domnívá se Šnajdr.

Zvonění na svatobarborské zvony
Zvony Michal a Ludvík čeká snesení z věže jezuitské koleje a cesta do Astenu

Stejný názor sdílí i jeho stranický kolega Štěpán Drtina. „Pozitivní PR a marketing, rozvoj kulturních organizací, nové využití a oprava chátrajících objektů, základ pro vznik kreativního centra, příchod nových institucí. Propojení kulturních organizací, podnikatelů, aktérů v cestovním ruchu a všech občanů. To vše mohla Kutná Hora mít,“ myslí si radní. Podle něj by kandidatura pro Kutnou Horou byla obrovskou příležitostí.

Titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům (většinou dvěma z různých států), která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Česká republika přichází na řadu v roce 2028.

Titul byl od roku 1985 udělen více než 60 městům. Pro rok 2024 titul získal rakouský Bad Ischl s 14 tisíci obyvateli.