Většina diváků byla shromážděna na tradičním místě u chrámu sv. Barbory a bývalé jezuitské koleje, odkud ale nebyly drony kvůli malé výšce letu prakticky vidět. Mnozí návštěvníci dávali průchod svému hněvu na sociálních sítích a rozhodně si nebrali servítky. Nyní je oficiálně potvrzeno, že příčinou nezdaru byla technická závada.

„Na vině je chybná aktualizace firmware, která byla výrobcem dronů vydána bez předchozího prověření a kvůli které drony nedosáhly plánované výšky 70 až 80 metrů. Aktualizace proběhla v polovině prosince a její chyba se bohužel neprojevila při zkouškách, které jsme samozřejmě před ostrým novoročním představením provedli. Výrobce dronů jsme již kontaktovali s reklamací," řekl Deníku Josef Bača z pražské firmy Magic drones.

Na dronovou show se 1. ledna v Kutné Hoře přišly podívat tisíce lidí. Moc toho ale neviděli.
Dronová show v Kutné Hoře měla jednu zásadní vadu, většina diváků ji neviděla

Zároveň vyvrátil spekulace, podle kterých bylo kutnohorskou radnicí doporučeno špatné místo pro diváky. „Pokud by šlo vše tak, jak mělo, od chrámu i jezuitské koleje by byl na show dokonalý výhled," je si jistý Josef Bača.

Samotná výška letu dronů je při show limitována faktory od počasí počínaje přes bezpečnostní dopadovou zónu až po ochranná pásma železnice a budov.

Podle kutnohorské radnice firma proto městu nabídla finanční kompenzaci a snížila cenu dronové show z původních 80 tisíc korun na 50 tisíc korun a dále nabídla další dronovou, případně laserovou show pro město zdarma. Josef Bača tuto informaci Deníku potvrdil. s tím, že o podrobnostech se bude ještě jednat.

„Nic se nemění na tom, že město velmi mrzí, kolik lidí odešlo z dronové show zklamaných,“ uzavřelo celou záležitost vedení města.

Z návštěvy ministra kultury Martina Baxy v Kutné Hoře.
Ministr kultury zavítal do Kutné Hory. Starosta ho provedl Vlašským dvorem

Zklamání a omluvu divákům vyjádřil pro Kutnohorský deník i Josef Bača. „Celá záležitost nás velmi mrzí a divákům se omlouváme. Bohužel i tyto věci patří k podnikání. Naše smůla si svůj díl vybrala na Nový rok v Kutné Hoře. V roce 2023 jsme provedli pětadvacet show nejen v České republice, ale i ve Francii a Německu a vždy k maximální spokojenosti návštěvníků,“ dodal Josef Bača.