„Je to všude," tvrdí jedna z přispěvatelek na sociálních sítích. Nejen na autech, ale i na parapetech domů, vypínačích nebo na zalenině na záhoncích. A navíc to není zdaleka poprvé, kdy si toho lidé všimli. „Na Karlově je bordel na autech několik týdnů zpět. Nejde o jednorázovou záležitost,“ napsal obyvatel Karlova. „Teď se to děje nejvíc. Moje bílé auto bylo fakt poseté černým popelem. Kolega si dělal srandu, že to vypadá jako by tu hořel táborák,“ popsal Deníku svoji zkušenost Adrián Árendáš ze sídliště Hlouška.

A jak se ukazuje, nejde zřejmě o žádnou banalitu. Třeba kutnohorská firma Unikom musela kvůli abnormálnímu spadu popela zastavit provoz lakovny. „Lakovna má svoje filtry a nasává vzduch zvenčí. Když nasaje toto, tak je to problém,“ potvrdil ředitel závodu Petr Hurych.

Dodal, že firma má navíc kompletně znečistěných asi 150 nových skladových aut. „Není to klasický popílek, je mastný a ani projetím myčky se ho nezbavíte. Budeme muset řešit, jakým způsobem auta odmastit,“ vysvětlil dále Petr Hurych.

Festival sportu v Kutné Hoře.
Obrazem: Snaha přivést děti k pohybu. V Kutné Hoře začal festival sportu

Starosta Kutné Hory Lukáš Seifert potvrdil, že město o problému ví, protože odbor ochrany přírody městského úřadu registruje už několik stížností. Všechny je v nejbližší době předá České inspekci životního prostředí.

„Tím nejpravděpodobnějším zdrojem znečištění je stacionární zdroj a my nemáme jako samospráva nástroje k řešení ani prošetření takového zařízení. Proto všechny tyto podněty jsou a budou předávány České inspekci životního prostředí,“ řekl starosta.

Lidé ve městě jsou přesvědčeni, že pravděpodobného viníka znají. Provozovatele tohoto zařízení Deník kontaktoval, ale přislíbené vyjádření zatím do redakce nedorazilo. „Za samosprávu můžu deklarovat, že budou provozovatelé vyzváni k jednání vzhledem k tomu, že je tu podezření, že mohou být zdrojem tohoto znečištění. I proto, že se situace každoročně opakuje,“ dodal Lukáš Seifert.