Na sociální síti se objevily záběry na potkaní rodinky pobíhající po trávnících na kutnohorském Šipší. Bez opatrnosti, která jinak patří k přirozenému chování tohoto druhu, a za bílého dne, byť potkani ve volné přírodě vyrážejí za potravou spíš po setmění a časně ráno.

„Co se s tím dá dělat? Situace je neúnosná,“ obrátila se prostřednictvím facebookové skupiny Máme rádi Kutnou Horu na radnici autorka videa. Místostarostka Kateřina Špalková odpověděla, že se deratizuje průběžně podle potřeby, a požádala o přesnou lokaci.

Následovala dlouhá řada komentářů obyvatel města, v nichž označili jako místa výskytu potkanů Opletalovu, Jana Palacha, Fučíkovu, Trebišovskou, Mazákovu, Na Studních, 17. listopadu nebo Studentů.

V návrzích na řešení se opakovaly vzduchovky a kočky. A především deratizace. „Už jsme tam poslali deratizátory. Máme vytipovaná místa, přidáváme další,“ konstatovala na sociální síti Špalková.

Ze dne otevřených dveří v nově vybudovaných nájemních prostorech barokního kláštera svaté Voršily v Kutné Hoře.
Podívejte se: Tak vypadají nové nájemní byty v centru Kutné Hory

Jak Deníku potvrdila mluvčí kutnohorské radnice Jana Adamová, sídliště Šipší a Hlouška jsou deratizována celoplošně každé dva týdny. Aplikují se nástrahy do nor hlodavců, které budou rovněž na doporučení odborníků zasypávány štěrkem, vzápětí hutněným natlučením palicí.

Nory se nacházejí většinou na dosah kontejnerových stání, kam chodí potkani hodovat, u kanalizačních šachet a vpustí nebo pod jalovci a tújemi. O úkryty pod nízkými větvemi má hlodavce připravit opakované zastřihování spodních částí stromů na sídlištích.

K řešení potkaního problému ve venkovním prostředí má přispět například i zajištění zpevněných povrchů pod kontejnery, do nichž by ovšem lidé měli přestat vyhazovat zbytky jídla. O deratizaci bude město komunikovat také s vodohospodáři.

Potkani, jejichž nory se nacházejí blízko nemovitostí, se mohou zdržovat i ve stavebních dutinách. Proto je nezbytné, aby deratizaci zajišťovala také sdružení vlastníků jednotek na kutnohorských sídlištích.