Tragickým datem pro Židy z Uhlířských Janovic se stal 5. červen roku 1942, kdy se museli shromáždit na určeném místě v Kolíně, odkud byli převezeni transportem označeným jako AAd do ghetta v Terezíně. Zmíněný transport vezl do Terezína celkem 744 osob, z níž bylo 46 Židů z Uhlířských Janovic a okolí.

Většina z nich následně putovala do dalších koncentračních táborů, ve kterých probíhala systematická likvidace. Po válce se zpět do Janovic vrátili pouze dva přeživší.

Instalace Kamenů zmizelých „Stolpersteine“ v Uhlířských Janovicích
V Uhlířských Janovicích instalovali Stolpersteine

Nový kámen byl věnován Ervínu Resenzwiegovi, který je umístěn ve spodní časti Václavského náměstí. Svůj kámen pak mají u synagogy umístěn Karel Taussig a Matylda Taussigová, dále rodina Fuchsova, včetně Vladimíra Fuchse, který byl deportován do Terezína, a následně zavražděn ve věku pouhých osmi let.

V domě č.p. 109, v nynější Zdravotní ulici, žili Edvard, Josef, Karl a Rudolf Dubové a ani oni holocaust nepřežili. Jejich památku také připomínají nové kameny zmizelých před jejich dřívějším domovem.

Legiovlak v Uhlířských Janovicích, 15. srpna 2023.
Vzpomínka na československé legie. V Uhlířských Janovicích zastavil Legiovlak

Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem velké 10×10 cm, vsazené do chodníku před domy židovských obětí nacistického režimu. Text je záměrně proveden malým písmem, aby se ten, kdo by si chtěl kámen přečíst, musel sklonit a tím se i symbolicky poklonit oběti.

První kámen podle projektu německého umělce Guntera Demniga byl položen 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Zhruba o další tři roky později se provedení kamene ustálilo do nynější podoby.