Pozitivní zprávou je, že Kutná Hora je zcela standardní součástí všech volně průvodců, které se zabývají Českou republikou a které jsme zkoumali.
Začněme poměrně obsáhlou publikací DK Eye Witness. Rozplývá nad krásami chrámu svaté Barbory, zejména chválí její klenbu a hlavní oltář. Druhým skvostem, který oceňuje, je dle našeho očekávání Kostnice.


Velmi populární kniha od nakladatelství Marco Polo zase klade velký důraz na to, že jsme zapsáni v UNESCO. Mnoho turistů se totiž právě tímto kriteriem při volbě svých cestovních destinací řídí. Je to pro ně jakási záruka, že nebudou cestu vážit nadarmo. Chrám sv. Barbory kniha Marco Polo dokonce zařazuje mezi jednu ze čtyř perel Středních Čech. V tomto průvodci se čtenáři dovědí i kam zajít za dobrým jídlem a pitím. V Kutné Hoře jim autoři doporučují hospodu Guiness a jídlo v pizzerii Navonna. Kdyby chtěli v našem městě přespat, mají prý zajít do hotelu Mědínek nebo U Vlašského dvora. Dále vřele doporučují výlet na nedaleký zámek Kačina.


Další oblíbený průvodce z edice vydavatelství Baedeker oproti ostatním publikacím velmi zdůrazňuje architektonickou hodnotu kláštera sv. Voršily, dále Vlašský dvůr a kostel sv. Jakuba. Za nejzajímavější památky označuje Kamenný dům (ostatní publikace ho na druhou stranu většinou vůbec nezmiňují) a Barboru. Kostnici hodnotí velmi vlažně.


Opravdovou perličkou je průvodce Good Beer Guide od nakladatelství CAMRA Books, který mapuje Českou republiku z hlediska pivařů. U každého města věnují pár řádek jeho historii, ale mnohem více prostoru zabírá rozbor místního piva.
A jak u nich dopadl náš Dačický? Všechny druhy tohoto piva obdržely po třech hvězdách z pěti a podle autorů svérázné publikace tedy patří mezi průměrná česká piva.


Celkově je obrázek našehoměsta v zahraničních turistických průvodcích velmi pozitivní. Buďme za to rádi – právě podle těchto knížeček se totiž turisté rozhodují, zda k nám přijedou, nebo ne.