Architektonickou soutěž, která by rozhodla o budoucím vzhledu místa, kde ještě před rokem stála ruina monumentálního mlýna z 15. století, připravoval investor víc než rok. Přihlásilo se do ní celkem 36 architektonických kanceláří z celé republiky, ze kterých ale konkrétní zadání dostalo už jen šest týmů. Tyto soutěžní týmy pak měly tři měsíce na to zpracovat studii rezidenčního komplexu pro trvalé nebo nájemní bydlení. Posuzovala je porota, ve které zasedli nejen nezávislí špičkoví odborníci, ale i zástupci města a národního památkového ústavu.

„Těchto šest návrhů bylo prezentováno porotě a zástupcům města v Rytířském sále Vlašského dvora. Porota se ale nedokázala shodnout na jediném vítězi, proto sdílené první místo s tím, že obě kanceláře ještě dopracují, co bylo třeba,“ vysvětlil jednatel společnosti Nové Mlýny Vladimír Kropáček a doplnil, že druhé kolo určilo jako definitivního vítěze právě architektonickou kancelář Malý Chmel.

close Na facebookové skupině Máme rádi Kutnou Horu se objevila část vizualizace. info Zdroj: FB zoom_in

Starosta města Lukáš Seifert uvedl, že se jedná o kvalitní architekturu. Nicméně připustil, že má osobní výhrady k objemu hmoty, který je příliš velký. Dodal ale, že návrh odpovídá požadavkům územního plánu a dále je v rukou státní správy, která ho nyní předběžně posuzuje. „Zároveň město mělo možnost se vyjádřit a svoje výhrady i pohledy jsme sdělili v rámci soutěže. Tento přístup investora je veskrze správný,“ řekl starosta.

Ačkoli byl vítězný návrh architektů Malý Chmel nějaký čas přístupný na jejich webových stránkách, není už v tuto chvíli k dispozici. Developerská společnost se podle jejího jednatele Vladimíra Kropáčka totiž chystá projekt oficiálně představit veřejnosti včetně průběhu samotné soutěže, a to buď v městské knihovně, nebo v Dačického domě. Termín je zatím v jednání, mělo by to být ale v nejbližší době.

Vítězný návrh se veřejnosti nelíbí

Pod příspěvkem na Facebooku ve skupině Máme rádi Kutnou Horu, kde je zveřejněný obrázek vítězného návrhu, je přes osm desítek komentářů. Ani jeden ale není pozitivní.

„Tady se chce na Kutné Hoře někdo vyřádit, třináctipatrové věžáky v Malíne a teď tohle.“

„Co to je za lidi, co vyhodnocují tyto soutěže, že se jejich názor tolik liší od názoru většiny laické veřejnosti?“

„K té starší zástavbě na snímku je to tedy rána do vazu.“