K nim ale rozhodně nepatří České muzeum stříbra, které každoročně nabízí návštěvníkům pestrou škálu aktivit včetně ukázek historického šermu a ohňové show. „České muzeum stříbra se zapojuje do Muzejní noci od prvního ročníku a letos budou moci návštěvníci opět navštívit Hrádek i Kamenný dům. V Kamenném domě bude k vidění stálá expozice a Lapidárium v původních dvoupatrových sklepích domu, které uchovává originální prvky kamenické výzdoby některých kutnohorských památek. Kromě toho se budeme i trochu bát, neboť v mázhauzu bude postava mrtvého mnicha provázet a vyprávět o tradicích pohřbu a kutnohorských pohřebištích,“ uvedla Edita Dvorská z marketingového oddělení Českého muzea stříbra.

Na Hrádku se návštěvníci také setkají s paní Smíškovou v jejich komnatě a děti budou moci vyrábět v tvořivé dílně své erby a také kachličky pro novou kutnohorskou kavárnu. „Ale nebudou chybět ani tradiční šermíři, kteří vystoupí v 20.30 hodin. Před Hrádkem bude připraven jarmark a večer zakončí ohňová show ve 22.00 hodin,“ doplnila Dvorská. Páteční kutnohorská muzejní noc toho však nabídne mnohem víc. Potřetí se do festivalu zapojí také Dačického dům. „Stěžejním programem večera bude vystoupení skupiny Merlet, jejíž filmoví šermíři předvedou divákům ukázky španělského a italského šermu, vždy v celou hodinu. Mezitím se ale budou konat zkoušky šermu pro děti, které šerm vyzkouší v maskách a pod dohledem šermířů. Hrát se ale budou třeba i skořápky,“ vyjmenovala Eva Novotná z Dačického domu.

Novinku pro letošek chystá také Muzeum B. Návštěvníci se mohou těšit na novou expozici kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. . Částečně interaktivní expozice, kde jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové, jsou určeny návštěvníkům všech věkových kategorií. Pestrý program nabídne také Galerie Středočeského kraje (GASK).

„Připravena bude pohádka pro děti, workshopy, módní přehlídka, návštěvníci si budou moci vyrobit vlastní placku na oblečení. Součástí programu bude koncert skupiny Lady Merlot,“ prozradila Ivona Bartošová z lektorského centra GASK. V rámci muzejní noci budou moci lidé zavítat i na místa veřejnosti dosud neodhalená. K nim bude patřit alchymistická dílna ukrytá ve sklepních prostorách Sankturinovského domu, kam se přestěhovala Galerie Felexie Jeneweina. I ta se do muzejní noci zapojí s interaktivní keramickou dílnou, divadlem Víti Marčíka ml. či facepaintingem Janky Frýdlové. Začátek je naplánován v 16.00 hodin.

MUZEJNÍ NOC NA KUTNOHORSKU: Hrádek - České muzeum stříbra | 20:00 – 23:00 hod.
Kamenný dům - České muzeum stříbra | 20:00 – 23:00 hod.
Spolkový dům a kostel sv. Jana Nepomuckého | 19:00 – 22:00 hod.
Dačického dům, Komenského nám. 41 | 17:00 – 22:00 hod.
GASK (Jezuitská kolej) 18:15 – 23:00 hod.
Galerie Felixe Jeneweina (Sankturinovský dům, Palackého nám. 377) | 16:00 – 22:00 hod
Vlašský dvůr 18:00 – 21:00 hod. | vstup do Mincovny
Muzeum odhalení temné tváře Kutné Hory (Vlašský dvůr) 18:00 – 21:00 hod.
Muzeum kutnohorských pověstí duchů a strašidel (Vlašský dvůr) 18:00 - 21:00 hod.
Muzeum Alchymistická dílna (Sankturinovský dům) 18:00 – 21:00 hod.
Muzeum čokolády & čokoládovna Kutná Hora (Komenského nám. 18) 17:00 – 24:00 hod.
Muzeum tabáku a konvent (Philip Morris, a.s., Vítězná 1) 18:00 – 23:00 hod.