Stěhování začne přibližně v polovině září z důvodu rekonstrukce areálu kolínského špitálu.

Zázemí místní nemocnice tak dostane šanci si po letech a možná vůbec poprvé ve své historii vyzkoušet, co to je zabezpečovat provoz stoprocentně vytíženého nemocničního zařízení.

„Centrální sterilizace, laboratoře, kuchyně, všechny tyto komplementy budou muset prokázat, že jsou schopny poskytnout služby kompletně plné nemocnici,“ konstatovala ředitelka kutnohorské nemocnice Alice Opočenská

s tím, že půjde o nárůst o asi šedesát pět lůžek. Celkově se potom bude v Kutné Hoře léčit přibližně sto padesát pacientů.

Samotnému stěhování však bude předcházet rekonstrukce téměř dva roky nevyužívaného pravého křídla budovy kutnohorské nemocnice. Středočeský kraj, jako provozovatel špitálu, již schválil potřebné dotace.

„Na opravu hlavní budovy je přidělena dotace ve výši 1 848 000 korun. Celková částka na opravy představuje 1 998 000 korun, přičemž 150 tisíc korun uhradí nemocnice ze svého rozpočtu,“ vyčíslila za středočeské radní krajská mluvčí Berill Mascheková.

„Kompletně jsme dělali stupačky, rozvody vody, rozvody medicinálních plynů, dorozumívací zařízení, malujeme a natíráme,“ doplnila informaci o stavebním ruchu

v jednom z křídel nemocnice její ředitelka Opočenská. „Dáváme tuto část zpátky do provozu,“ dodala Alice Opočenská.

Až zrekonstruované prostory přestanou sloužit jako útočiště pro „bezprizorní Kolíňáky“ využije je kutnohorská nemocnice pro vlastní provozy. Podle Opočenské je naplánováno rozšíření interny, chirurgie a léčebny dlouhodobě nemocných.

Zmodernizována bude v nejbližší době i nemocniční prádelna. „Prádelnu čekají nejen stavební úpravy, ale přibudou tam také nové technologie, aby úroveň praní odpovídala nemocničnímu. Budeme zde prát společně s Kolínem, abychom ušetřili. Nemocniční prádelna bude skutečně nemocniční,“ uvedla ředitelka nemocnice.

A rada Středočeského kraje již schválila finanční injekci. Kraj uhradí většinu z částky blížící se třem milionům korun. Součástí oprav objektu je například opláštění budovy, výměna vnitřních rozvodů technologických médií, nebo rekonstrukce sociálního zázemí pro zaměstnance prádelny. Novou technologii zakoupí pradlenkám nemocnice Kolín. Podle Opočenské vyjde na pět milionů korun.

Do třetice všech rekonstrukcí byla nemocnice navíc zařazena do projektu Zelená úsporám. Brzy tak dojde na kompletní výměnu oken a zateplení všech budov kutnohorského špitálu.

A jaké lze čekat změny v sortimentu poskytovaných služeb? Ředitelka nemocnice by v budoucnu ráda zvýšila počet monitorovaných lůžek pro interní oddělení a zřídila pavilon ve Středočeském kraji málo dostupné paliativní péče.