Výpovědi již leží na stole jednatele nemocnice Martina Suchánka. To znamená jediné: když se novému managementu nepodaří do několika dnů získat kvalifikovanou náhradu, nebo udržet stávající personál, bude muset přistoupit k omezování zdravotní péče. A v nepříjemné situaci se pro změnu ocitnou zase pacienti.
Nakonec jižve čtvrtekodmítla kutnohorská nemocnice přijmout k ošetření při dopravní nehodě zraněnou ženu - čtěte ZDE. Neměla by totiž jistotu, že se zde do konce března, než lékaři a primáři odejdou, také zdárně doléčí.
Stav se vyhrotil po úterním rozhodnutí členů kutnohorské samosprávy schválit záměr převést špitál do vlastnictví středočeského kraje, což je pro mnohé lékaře nepřijatelné. „Je to velmi složitá situace. Narychlo hledáme nové obsazení primariátů. Je to obtížný úkol, takřka na hranici možností, ale pracujeme na tom,“ řekl nový lékařský ředitel nemocnice, primář interního oddělení Michal Oščipovský.
Teprvevečtvrtekdo funkce obsazený Oščipovský bude muset obsadit jak primariáty, tak i další lékařská místa. Na anesteziologicko – resuscitačním oddělení totiž podle čtvrtečního vyjádření lékařů nezůstane zřejmě nikdo a na chirurgii by měl setrvat pouze jeden sekundář.
Většina z kutnohorské nemocnice odcházejících doktorů se vyjadřuje jednoznačně, chybí jim jistota, že se ze špitálu pod vedením kraje nestane pouze zařízení pro následnou péči.
„Nejsem schopen garantovat akutní péči a provoz. Za současné personální situace, která nemá řešení, neboť těch nejasností kolem nemocnice je tolik, nejsem nyní schopen sehnat kvalifikované chirurgy, abychom mohli pokračovat v započaté práci stabilizace provozu chirurgie,“ řekl primář chirurgie Jaroslav Vedral. „Opakovaně jsem na začátku prohlásil, že je mi úplně jedno, kdo tu nemocnici bude provozovat, ale že chci kvalitně dělat svoji práci a že pro to chci mít podmínky. Nyní není jasný ani profil zařízení. Kde máte garanci toho, že kraj bude chtít zachovat režim nemocnice ve smyslu akutní chirurgické péče a že nebude fungovat pouze v režimu následné péče, přičemž těžiště operativy bude v Kolíně?“ pozastavil se nad některými z mnoha nejasností kolem budoucího fungování nemocnice Vedral.
Pokud se vedení špitálu, potažmo vedení města nepodaří dát lékařům požadované záruky, přijdou pacienti v osobě primáře chirurgie podle mnohých o velice schopného primáře, který v krátké době tří měsíců dokázal nebývale pozvednout renomé zdejšího chirurgického oddělení.
Převod na kraj je pro mnohé nepřijatelný
Důvody podání výpovědi primáře anesteziologicko – resuscitačního oddělení jsou víceméně shodné. „V tuto chvíli je to tak, že k 31. březnu letošního roku já i mí dva podřízení odcházíme. Čekali jsme na postoj města. Zastupitelé se rozhodli pro záměr dát nemocnici Rathovi a to je směr, se kterým rozhodně nemohu souhlasit,“ objasnil své rozhodnutí primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení Pavel Kopelent.
Jednání s lékaři stále pokračují
Podle jednatele Nemocnice Kutná Hora Martina Suchánka však nic nemusí být definitivní. „Prioritou číslo jedna je s odcházejícími lékaři jednat a v nemocnici je udržet. Zatím si tu horší variantu vůbec nepřipouštíme,“ řekl Suchánek.
Podle jeho slov by navíc, podle dosavadních informací k převodu na kraj mělo dojít pouze za předpokladu, že bude garantován stávající rozsah zdravotní péče. Smluvně však zatím není garantováno nic a zřejmě ještě dlouho nebude. Samotný proces převodu nemocnice na kraj bude totiž trvat měsíce. S největší pravděpodobností až do konce letošního roku.