Jak bude nová místní organizace personálně vybavena, však ještě není zdaleka jisté. O licenci na provozování partaje totiž bude usilovat hned několik znesvářených stranických táborů. A ty se neshodnou ani v pohledu na nedělní rozhodnutí výkonné rady, tedy dosavadní sdružení zrušit.

Pád ODS je realita

„Je to řešení situace, která je v Kutné Hoře již dlouhodobě špatná. Dali nám možnost vytvořit novou strukturu s čistým stolem a podle nových pravidel. S lidmi, kteří chtějí společně pracovat,“ komentoval přechodný konec pravicové partaje kutnohorský starosta Ivo Šalátek.

“Odebrání licence bylo jediné možné čisté řešení,“ konstatoval zase bývalý předseda místní ODS a zastupitel Tomáš Benada. Někteří politici však podle svých slov viděli i řešení jiné, které by zrušení sdružení údajně zachránilo.

„Jako dlouhodobý člen ODS jsem se samozřejmě do poslední chvíle snažil nějakým způsobem dospět k jakési dohodě o tom, aby sdružení bylo zachováno. Nicméně byla tady část zástupců, která si to vybrala za cíl, aby lidence byla odebrána,“ uvedl místostarosta Kutné Hory a člen ODS Václav Zimmermann.

„Nedělní rozhodnutí Výkonné rady ODS o odebrání licence místnímu sdružení ODS Kutná Hora beru jako realitu a výsledek dlouhodobé snahy některých členů kutnohorské ODS o takový vývoj,“ řekl radní a bývalý předseda sdružení Vladimír Košárek.

„Žádal jsem v pondělí 7. června na setkání členů místního sdružení předsedu Havlíčka, aby ještě do konce června svolal místní sněm kutnohorské ODS, na němž by si členové zvolili místní radu a sestavili kandidátní listinu do komunálních voleb. Výkonná rada ODS by tak neměla důvod licenci odebírat,“ dodal Košárek s tím, že vůle ke svolání takového sněmu u části členské základny nebyla a předseda Havlíček sněm nesvolal.

Občanští demokraté, do bloků!

Nyní jsou obě znesvářené skupiny na jedné startovní čáře. Cílem je přidělení nové licence. Elegantní způsob, jak se zbavit svých stranických rivalů. Do nové organizace se totiž ať už jedna nebo druhá frakce navzájem nepustí. Podílet se na vzniku nové stranické buňky avizují nyní všichni oslovení politici.

„Ano, jsem součástí přípravného výboru složeného ze členů ODS, kteří mají zájem na vytvoření nového místního sdružení a přidělení licence Výkonnou radou ODS. Přípravný výbor tvoří členové, kteří dlouhodobě usilují o to, aby se činnost MS ODS Kutná Hora odvíjela normálním způsobem a v souladu se Stanovami ODS,“ sdělil radní Vladimír Košárek.

Vůdčí ambice má starosta Kutné Hory Ivo Šalátek. A právě jeho skupina bude soupeřit s přípravným výborem, který zmínil Vladimír Košárek. „Budu určitě iniciovat jeden z ustavujících sněmů. Oslovím členy, kteří nebojkotovali poslední místní sněm,“ naznačil Šalátek.

Angažovat se rozhodně hodlají také Václav Zimmermann a Tomáš Benada.

Jakou ODS si v podzimních komunálních volbách občané případně zvolí, to bude otázkou následujících dní. A v rukavičkách se o politickou budoucnost rozhodně hrát nebude.