Ti zřejmě v posledních dnech podcenili vážnost situace. Váhání nad nabídkou středočeského hejtmana, předání nemocnice do vlastnictví města, to vše vyvolalo značné obavy personálu o budoucnost jejich působení v místní nemocnici. Strategii vedení měl a stále má bohužel pouze donedávna soukromý vlastník špitálu. Budoucí profilace zdravotnického zařízení, ať již pod vedením města nebo kraje, stále není známa.

Lékařskému personálu chybí jistota

„Pro mne je zásadní, aby se situace vyjasnila a vyložila se strategie a plán, co se bude dít dál. Není pro mne důležité, kdo nemocnici vlastní. Pokud bude chtít kvalitní nemocnici s odpovídajícím vybavením, potom samozřejmě zůstaneme. Důležité je, aby se z nemocnice nestala například LDN nemocnice kolínské,“ vyjádřil svůj názor na současnou situaci ve zdravotnickém zařízení Jan Havlík, primář gynekologicko-porodnického oddělení kutnohorského špitálu.

Totální nejistota znepříjemňuje působení ve zdejší nemocnici však i jiným lékařům. „Nejspíše z nemocnice odejdu. Důvodem je totální nejistota, nikdo nic neví, nemocnice visí na mrtvém bodě,“ řekl Petr Geřábek, ortoped a traumatolog, který do nemocnice nedávno nastoupil. Jako specializovaný ortoped měl totiž v plánech společnosti Medistyl – Pharma své místo. Nyní, stejně jako ostatní lékaři, čeká na rozhodnutí zastupitelů.

Čeká se na jednoznačný verdikt zastupitelů

Teprve kutnohorští zastupitelé rozhodnou, jaká budoucnost kutnohorskou nemocnici čeká. „Klíčovým momentem pro nás bude jednání zastupitelstva 17. března. Důležité bude, jaké garance jako zaměstnanci dostaneme a jaký profil nemocničního zařízení tady bude město chtít,“ uvedl primář kutnohorské chirurgie Jaroslav Vedral.

Alespoň nějaký signál samospráva města vyslat musí. V opačném případě by totiž na některých odděleních, jak potvrdilo hned několik lékařů, mohly již v dubnu hrozit personální potíže.

Střední nemocniční personál se zatím opouštět nemocnici nechystá. „Čekáme, jak to dopadne. S dosavadním vedením nemocnice jsem byla spokojená. Přesvědčili jsme se, že to ředitel myslel vážně. Rozhodně se nemáme v konkurenci dalších nemocnic za co stydět,“ sdělila svůj názor zdravotní sestra z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Ivana Hetfleischová.

Ne všechny zaměstnance však změna vlastníka znejistila či roztrpčila. „Rozhodně odcházet nechci. Naopak stáhnu svou výpověď a to právě proto, že nemocnici získalo zpět město. Potřebuji klid na práci a podle mého názoru by bylo nejlepším řešením, kdyby kutnohorská nemocnice zůstala městu nebo kraji,“ odpověděl Michal Oščipovský, primář interního oddělení.