| Video: Youtube

Pro okres Kutná Hora platí bouřková výstraha Českého hydrometeorologického ústavu ČR ve třetím nejvyšším stupni nebezpečí od pátečních 16 hodin do zhruba 19 hodin, od 19 hodin zhruba do půlnoci pak bude platit druhý nejvyšší stupeň.

„Očekáváme výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami (průměr přes 2 cm) a přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny i kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo kombinaci s deštěm může ojediněle napršet i kolem 70 mm,“ píše se na webu ČHMÚ.

Meteorologové vlivem bouří nevylučují ani bleskové záplavy. „Intenzivní srážky mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků,“ píše se na webu ČHMÚ.

Extrémní dodatek k výstraze

K vyhlášením třetího stupně nebezpečí pak ČHMÚ vedl fakt, že na Písecku a Táborsku se vyskytly velmi silné bouřky, pravděpodobně s kroupami o velikosti kolem 5 cm. „Bouřky budou postupovat k severovýchodu na Příbramsko, Benešovsko a dále na Kutnohorsko a pravděpodobně i Prahu," uvedli meteorologové po 16. hodině.

Doporučení ke zmírnění následků jevu

Je předpovídán nebo pozorován intenzivní hydrometeorologický jev. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Při nasyceném povodí předchozími srážkami je v orograficky členitém terénu pravděpodobný vznik přívalové povodně. Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod.

Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz.

Zdroj: www.chmi.cz