Práci hledá více než padesát tisíc lidí

V celých středních Čechách bylo na konci února evidováno 54 257 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 928 lidí více než v lednu. V meziročním srovnání míra registrované nezaměstnanosti poklesla o 0,2 procentního bodu.

„Současný nárůst nezaměstnanosti byl způsoben převážně v důsledku přerušení sezonních prací koncem roku 2011, a to zejména v zemědělství, stavebnictví, povrchových lomech, lesních závodech i ostatních průmyslových odvětví závislých na klimatických podmínkách,“ komentoval situaci analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík. Podle něj se dá očekávat, že budou v březnu některé sezonní práce obnoveny a míra nezaměstnanosti v kraji mírně klesne.

Středočeské úřady práce na konci ledna evidovaly 4108 pracovních míst, jejich počet se proti lednu zvýšil o 436. Na jednu volnou pracovní pozici tak připadalo 13 uchazečů o zaměstnání. V únoru se nově přišlo zaregistrovat 6059 nezaměstnaných, to je o 2181 méně než v lednu. Vyřazeno z evidence bylo 5131 uchazečů, o 374 méně než v předchozím měsíci. Podíl žen na celkové nezaměstnanosti v kraji se v únoru snížil o 0,4 procentního bodu na 49,2 procenta.

Nejvyšší nárůst nezaměstnanosti v únoru analytici zaznamenali kromě Kutnohorska také na Benešovsku a Rakovnicku o 0,3 procentního bodu. Nezaměstnanost se mírně zvýšila také ve všech ostatních částech kraje s výjimkou Mladoboleslavska a Nymburska, kde zůstala na stejné úrovni jako v lednu.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je nadále na Příbramsku, a to 11 procent. Nejpříznivější situace je naopak tradičně v okolí Prahy. V okrese Praha-východ činí míra nezaměstnanosti 3,5 procenta a na Praze-západ 4,2 procenta.

V celostátním měřítku má tradičně nejnižší nezaměstnanost Praha, v únoru činila 4,1 procenta. Středočeskému kraji patřila třetí příčka ještě za Plzeňským krajem, kde byla na konci února nezaměstnanost 7,4 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost naopak byla v Ústeckém kraji, a to 13,9 procenta.

Autor: ČTK