Dům dětí a mládeže v Kutné Hoře postupně zveřejňoval nabídku zájmových kroužků už během prázdnin. Zápis pak byl spuštěn v úterý 5. září odpoledne. Podle ředitele DDM Michala Smrkovského byly některé kroužky zaplněné během dvou minut. „Zejména ty pro nejmenší děti jako Kuřátka, gymnastika a angličtina. Stalo se nám, že v jeden okamžik přišlo 10 přihlášek a my pak museli některé rušit,“ řekl Michal Smrkovský.

Nabídka přitom ještě nebyla úplně kompletní, postupně se totiž doplňuje. Aktuálně třeba na seznamu přibyly šachy s Vladislavem Buňkou, který se v třiaosmdesáti letech rozhodl, že kroužek znovu povede. Navíc přibyla i spousta novinek jako lezení, bouldering, orientální tance, disco dance nebo přírodovědný kroužek. I ty se zaplnily relativně rychle.

Za většinu zájmových kroužků zaplatí rodiče dětí stejnou částku jako loni. Výjimkou je keramika, kde výrazně vzrostly náklady na energie. „ Zdražili jsme o sto korun na pololetí, což není tak horentní částka. Jinak jsme se snažili držet ceny na stejné úrovni,“ vysvětlil ředitel Smrkovský s tím, že většina kroužků odstartuje v pondělí 18. září.

Lego kroužek zdarma

Také DDM v Čáslavi nabízí pestrou škálu kroužků pro děti včetně některých novinek, jako je například kresba nebo pompon dance mažoretky. Největší zájem je tady tradičně o keramiku, letos se jich otevřelo hned dvanáct. V těsném závěsu se drží taneční a kroužky mažoretek a také florbal. I tady začíná většina z nich fungovat od 18. září, výjimkou jsou takzvané zábavné kluby, které suplují družinu a ty jsou v provozu od začátku školního roku.

„Na webových stránkách zatím není kompletní nabídka kroužků v okolních školách, protože tam se to ještě ladí,“ upozornila ředitelka DDM Čáslav Iva Hýblová. Upřesnila, že jde o základní školy Žehušice, Žleby, Chotusice, Krchleby a Vlkaneč.

Díky příchodu nového pedagoga se rozšířila také nabídka hudebních kroužků, hlavně kytary a flétny. Ředitelka DDM prozradila, že učitel má v plánu s dětmi, které kroužky navštěvují delší dobu, založit i kapelu.

Nejlevnější kroužek přijde v Čáslavi na tisícovku za rok, nejdražší pak stojí jednou tolik. „Zvyšovali jsme ceny v průměru o 100 až 200 korun, což není tak hrozné. Nejdražší je v tomto případě keramiky,“ uvedla Iva Hýblová.

Jeden kroužek ale nabízí DDM už druhým rokem zdarma. Jde o kroužek LEGO, který je financován z operačního programu J. A. Komenský. Letos se otevírají hned dva.

Ceny některých kroužků
DDM Kutná Hora
Keramika 6 – 99 let : 2200 Kč /rok
Klavír 12 – 99 let : 1200 Kč /rok
Kuřátka 2 – 3 roky: 1300 Kč/rok
Lezení na umělé stěně 10 – 18 let : 3000 Kč/rok

DDM Čáslav
Flétna začátečníci 7 – 9 let : 1000 Kč /rok
Kapela 8 – 20 let: 1400 Kč /rok
Keramika mírně pokročilí 8 – 18 let : 2000 Kč/rok
Klub ručních prací 12 – 99 let : 1200 Kč /rok

Zdroj: https://www.ddmkh.cz/krouzky, https://www.ddmcaslav.cz/krouzky