Většina pneuservisů v okrese navýšila ceny za kompletní přezutí osobního auta o 5 až 10 procent oproti loňskému roku. Také za nové pneumatiky si řidiči připlatí – a ještě více. Tady ceny průběžně vzrostly o 20 nebo i o 30 procent. Například standardní pneumatika střední třídy na Škodu Fabii teď vyjde zhruba na 1490 korun. Loni to bylo kolem 1200 i méně.

Zákazníci přichází pozvolna

První zákazníky už odbavují třeba v Pneuservisu Dobiáš v Miskovicích nedaleko Kutné Hory. Kompletní přezutí osobního automobilu, tedy včetně vyvážení, tady přijde řidiče na 774 korun. Oproti loňsku je cena vyšší jen o necelých 5 procent.

„Museli jsme zdražovat, jako se zdražuje všechno, bez toho to dnes nejde,“ uvedl majitel pneuservisu Jaroslav Dobiáš. Dodal však, že na vesnici není možné navyšovat ceny tak jako například ve městě.

To Pneuservis Unikom, který nabízí kompletní přezutí na svých pobočkách v Čáslavi, v Kutné Hoře a v Kolíně, reagoval na všeobecné zdražování a inflaci navýšením cen o 10 procent. Za přezutí osobního auta si tu momentálně účtují 880 korun. I tady už registrují první zákazníky, zatím ale spíš sporadicky.

„Už jsme tu sice měli hned tři auta za sebou, ale zatím je to pozvolné. My hlavně objednáváme na čas, aby zákazníci dlouho nečekali,“ uvedl Milan Čežík z čáslavské pobočky Unikomu.

Duben je plný

Naopak stejné ceny jako loni čekají zákazníky v kutnohorském SIMIpneu. Za kompletní přezutí nejběžnějších 15 či 16 palcových pneumatik se tady platí 940 korun. I tady už se pár řidičů otočilo, ten největší nápor prý ale přijde s prvním dubnem. Na další dva týdny je pak téměř plno.

„Přechod na letní gumy nikdy není tak hektický, jako je tomu v případě přezouvání na ty zimní, zejména pokud jde o řidiče, kteří najezdí třeba 200 kilometrů za týden. Jestli přezují o 10 dní později, nic se nestane,“ prohlásil Miroslav Zvolánek ze SIMIpneu a podotkl, že je to pořád lepší varianta, než když řidiči podcení nástup zimy.

Podle zákona je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Přezout na letní gumy je ale možné i dříve, tedy za předpokladu že nemrzne a že se námraza nebo sníh již nepředpokládá. Pozor si pak před 1. dubnem musí dát řidič na letních kolech v místech s příkazovou značkou „povinná zimní výbava“.