Dříve obvyklá, ve srovnání s posledními lety však brzká sněhová nadílka na některých místech zaskočila zemědělce. Pod sněhem zůstala předeším kukuřice pěstovaná na zrno, což naštěstí není neřešitelný problém.

Na kukuřici velké ztráty nehrozí

„Naštěstí to nevadí. Mráz ani srážky u této kukuřice nezpůsobí znehodnocení,“ vysvětlil hlavní agronom podniku ZOD Kačina Miroslav Pospíšil s tím, že zemědělci zkrátka budou muset jen počkat na vhodnější počasí, aby mohli vyjet do pole a sklidit zbytky plodin.

Zemědělci „sklízí, jak zaseli“

Náš region tak zůstal o poznání méně postižen než například Vysočina, kde pod sněhem zůstalo nesrovnatelně více hektarů nesklizených ploch. I zde se jedná ve velké míře o kukuřici. Vinu na této situaci však nese počasí jen z části. Podle Miroslava Pospíšila si to způsobili zemědělci sami tím, že zaseli plodinu nevhodnou pro dané podnebí.

„Kukuřice patří k nám do nížin. Na Vysočině v podstatě nemá co dělat. Tamní podniky ji však přesto na své plochy vysely,“ vysvětlil Pospíšil.

Na bahnitém poli se těžko pracuje

Ostatní plodiny se zemědělským společnostem na Kutnohorsku podařilo sklidit včas. „Na polích zůstala jen kukuřice,“ potvrdil také Václav Filip z Agra Pertoltice.

Kromě sklizně komplikuje sychravé počasí zemědělcům také další podzimní práce, jako je setba ozimých obilovin.