„Přípravy projektu byly velmi náročné a jeho realizace si vyžádala investici téměř 7 milionů korun,“ připomněla ředitelka muzea Světlana Hrabánková. „Schodiště bylo již v téměř havarijním stavu a jsme proto velmi rádi, že Středočeský kraj – náš zřizovatel, tento projekt zafinancoval,“ dodala.

Středočeský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička zdůraznil, že kutnohorské středověké důlní dílo je jednou z největších turistických atrakcí v České republice. „Jsme rádi, že se podařilo schodiště zrealizovat bez jakýchkoliv potíží a úrazů. Ono je něco jiného budovat schodiště na povrchu a něco jiného v podzemí, to je technicky výrazně složitější záležitost,“ řekl.

Kutná Hora je turisticky nejnavštěvovanější město Středočeského kraje. Jezdí sem turisté z celého světa. Starosta města Josef Viktora však v péči o památky vidí rezervy. „Když ve městě začne sezona, tak tady lze potkat opravdu celý svět. Co se týče rekonstrukce památek, má ale město stále velký dluh z minulosti, který je třeba dohánět,“ řekl Viktora.

Muzejní důl je původní středověkou štolou, která je umístěna 35 metrů pod zemí a 200 metrů dlouhá. Byl objeven v roce 1967 díky intenzivnímu inženýrskogeologickému průzkumu. Následně se začalo pracovat na jeho zpřístupňování. Veřejnosti byl důl slavnostně otevřen 2. května 1969. V letošním roce tedy oslaví svou 50. turistickou sezónu.

Původně se do dolu vstupovalo vchodem pod svahem Jezuitské koleje. V roce 1995 bylo v původně větrací šachtě osazeno schodiště, které až do roku 2018 sloužilo návštěvníkům.

Muzejní důl se řadí mezi nejvýznamnější historické doly a vzhledem k tomu, že původní části dolu pocházejí ze 14. století, jedná se také o nejstarší veřejnosti přístupný důl v České republice.

České muzeum stříbra se také v tomto období chystá na otevření všech tří objektů před letošní sezónou. Na Hrádku čeká letos návštěvníky novinka v podobě individuální prohlídky prvního okruhu – interiérů Hrádku. Dosud bylo možné tento okruh navštívit pouze v doprovodu průvodce.