Půl dne prázdná parkovací místa

„Dopadalo to nakonec většinou tak, že v noci, nebo naopak v průběhu dne tam nikdo neparkoval. Jen se tak zabíralo místo,“ komentoval rozhodnutí radních místostarosta Kutné Hory Tomáš Benada. Narazil tak na skutečnost, že Kutná Hora stále ještě nedisponuje systémem, který by řešil parkování, jak pro rezidenty tak pro běžné návštěvníky. Kromě rozčilených obyvatel, tak město navíc přichází o značné finanční zdroje. Místo buď zůstávalo neobsazené, nebo vůbec nebylo.

Zatím chybí i návrh systému

Je to hrůza, komentují většinou parkování v Kutné Hoře oslovení občané. „Pro místní je to tady dost špatné, všude se musí platit,“ rozčilila se Ladislava Egidy z Kutné Hory.

Jak přiznávají samotní městští úředníci, vhodné řešení zatím stále ještě nevymysleli. „Vše je ve fázi příprav, ale na nic konkrétního jsme nepřišli,“ uvedl vedoucí odboru investic Jiří Janál. Město spoléhá na realizaci nového dopravního generelu, který však bude uskutečněn až spolu s novou zádlažbou. „Parkování z velké části řeší dopravní generel. Jsou do něj zahrnuty i parkovací domy, pro potřeby sídlišť,“ sdělil k problému parkování místostarosta Václav Vančura. „Generel, ale řeší jen parkovací místa. Vytlačí dopravu z centra města, do věnce odstavných parkovišť,“ doplnil místostarostu vedoucí odboru investic Janál.

Na místě je odvážné politické rozhodnutí

O samotném parkovacím systému, tedy současné plány nehovoří. A už je na čase, přitom by nemuselo jít o nic tak komplikovaného. Jde hlavně o politickou odvahu zastupitelů postavit se k problému čelem a sdělit občanům, že provozování automobilu nese své náklady. A parkování je nutně jedním z nich.

Zatím si však uvědomují alespoň ztráty, jaké městu divoké parkování v Kutné Hoře způsobuje. „Úkol nám zadal místostarosta Benada. Trápí ho hlavně to, že se za parkování v Kutné Hoře vybere asi jen deset procent toho co v Českém Krumlově,“ dodal nakonec Jiří Janál.

Pro inspiraci mohou kutnohorští úředníci přispěchat hned do několika středočeských měst (zde).

Co si však o parkování v Kutné Hoře myslí její občané najdete zde.