Proti kutnohorskému muzikantovi v anketě stáli zpěváci Thom Artway a Sebastian. Cenu si Pekař převzal z rukou moderátorů Reye Korantenga a Lucie Borhyové. Ta těsně před vyhlášením kategorie řekla, že je to právě Pekař, kterému přeje vítězství. ,,Před dvěma lety jsem jela v autě na nábřeží a pustila si písničku od Pekaře, kterou mi poslala moje televize a kterou pro mě složil. Jmenovala se Lucie a moc se mi líbila. Zpíval v ní i své telefonní číslo, ale já mu nikdy nezavolala," řekla Borhyová. Když pak předávala Petru Štolbovi cenu, neskrývala svou radost. ,,Ráda vás konečně poznávám," řekla.

close Kutnohorský písničkář Pekař se stal v anketě Český slavík Mattoni 2016 Objevem roku. info Zdroj: ČTK/Vít Šimánek zoom_in

Písničkář Pekař ve své řeči nejdříve poděkoval rodině i kolegům. Posléze se lehce kriticky vyjádřil ke ,,Slavíkům". ,,Chci dodat, že tato soutěž je super, ale v příštích letech by mohla být ještě lepší," řekl a dodal, že ke zlepšení by anketě dopomohla skutečnost, kdyby se v ní neobjevovali lidé, kteří tam podle něj nemají být. 

Petr Štolba má za sebou velice úspěšný rok, který získání titulu Objev roku 2016 korunovalo. Pravidelně vystupuje se svou kapelou v klubech po celé České republice. Vydal dobře hodnocené debutové album Pekař, které ještě před tím uvedly písně Bůh a Tančím. Rovněž spolupracuje s kapelou Rybičky 48, s níž letos mimo jiné natočil písničku Chtěl jsem tím říct a vyjel na koncertní šňůru Kamarádi Tour.