VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kutnohorští zastupitelé budou volit nového radního a místostarostu

Kutná Hora - Kutnohorské zastupitele čeká zítra další náročné jednání. Na programu svého zasedání mají totiž hned dva klíčové body: volbu nového místostarosty a volbu nového radního. Oba posty se uvolnily po zářijovém odvolání Zuzany Moravčíkové.

6.11.2017
SDÍLEJ:

Hlavní sídlo kutnohorské radnice na Havlíčkově náměstí.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Zatímco o post místostarosty se bude ucházet dosavadní radní Zdeněk Hadrovský (ČSSD), o tom, kdo usedne jako devátý člen rady města, se zatím spekuluje. Ve hře je i ta varianta že by post zůstal neobsazený a městskou radu by reprezentovalo pouze osm členů.

Naznačil to jeden z radních Radim Fedorovič (Změna). „Dovedu si představit místo neobsazené, případně navrhne svého zástupce ČSSD, anebo jej jako nejsilnější koaliční strana může obsadit Kutnohorská změna,“ uvedl Fedorovič.

Kutnohorská změna je jednotná

Zároveň dodal, že co se týče volby nového místostarosty, je Kutnohorská změna protentokrát jednotná. „Zdeňkovi Hadrovskému jsem svoji podporu společně s dalšími kolegy z Kutnohorské změny již vyjádřil. V tomto jsme jednotní,“ doplnil Fedorovič.

Jestli ale budou jednotní i ostatní koaliční partneři, se v tuto chvíli odhadnout nedá. Právě jejich nejednotný postoj rozhodl o tom, že byla nakonec Zuzana Moravčíková odvolána. Vzhledem k tomu, že se bude stejně jako při odvolávání jednat o tajnou volbu, může dojít k tomu, že Zdeněk Hadrovský nakonec dostatečnou podporu nezíská.

„Já nechci předjímat, uvidíme v úterý,“ řekl stručně místostarosta Kutné Hory (ANO) Josef Viktora. O jeden z nejvyšších postů ve městě se ale může ucházet ještě někdo jiný. „Kromě Zdeňka Hadrovského může být navržen ještě i někdo další, co já vím. Těžko vývoj odhadovat. Nebo může být pro změnu i někdo odvolán,“ naznačil komplikovanou situaci v kutnohorském zastupitelstvu starosta Martin Starý.

Sám Zdeněk Hadrovský, v současné době kutnohorský radní, svoji volbu také úplně jednoznačně nevnímá. Netají se ovšem tím, že pokud zvolený nebude, může to mít zásadní dopad pro vládnoucí koalici ANO, Kutnohorské změny a právě ČSSD.

„Členská základna ČSSD navrhla na post místostarosty mě, aby fungovala koalice. Jak to dopadne, je ve hvězdách, hlasování bude tajné a já do lidí nevidím. Pokud bych to měl brát lidsky, tak téměř s nikým nemám problém, ale tohle je politika. Ať to dopadne, jak to dopadnout má, ale pokud zvolen nebudu, dá se očekávat, že dojde ke změnám v koalici, možná i zásadním,“ uvedl Zdeněk Hadrovský.

Koho navrhne ČSSD?

Koho ČSSD navrhne do funkce radního, ale prozradit nechtěl. „Do zastupitelstva místo Zuzany Moravčíkové nastoupí Jan Balham. K tomu, jestli ho navrhneme i jako radního, se prozatím vyjadřovat nebudu,“ doplnil Hadrovský. Svůj postup ale nechce příliš prozrazovat ani opozice.

„Nemáme to úplně prodiskutované, i když jsme se o tom samozřejmě bavili. Pokud mám mluvit za sebe osobně, tak já svým hlasem pana Hadrovského pravděpodobně nepodpořím. Ačkoliv si ho lidsky vážím, na post místostarosty se podle mě nehodí,“ řekl jeden z opozičních zastupitelů Jakub Obraz (Šance).

Jasno podle něj opozice nemá ani v postu nového radního. „Je to složité, těch variant je spousta. Záleží na tom, koho navrhne ČSSD a jak i pro svého kandidáta vyjedná podporu v rámci koalice. Dokážu si ale představit, že by mohlo dojít i k jednáním o vhodném kandidátovi mezi koalicí a opozicí,“ naznačil Obraz.

Jasněji bude každopádně v úterý. Jednání městských zastupitelů začíná v Rytířském sále Vlašského dvora v úterý 7. listopadu v 16 hodin.

Kutnohorské zastupitelstvo má celkem 27 členů Odvolaná místostarostka Zuzana Moravčíková na post městského zastupitele rezignovala, na její místo nastoupí první náhradník za ČSSD Jan Balham. Ten nejprve složí slib a zastupitelstvo tak bude moci zasedat v plném počtu.

Pro zvolení nového místostarosty se musí vyslovit nadpoloviční většina zastupitelů, tedy 14.

Městská rada má devět členů, po odvolání Zuzany Moravčíkové, která byla zároveň i radní, zasedá v počtu osmi členů. V teoretické rovině by tak mohla zasedat až do konce volebního období a post devátého člena městské rady by tak mohl zůstat neobsazený.

Podmínkou pro to, aby byla rada usnášení schopná, je to, aby se sešla minimálně v počtu šesti členů.

Autor: Hana Kratochvílová

6.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasičský ples v Křeseticích
43

OBRAZEM: Hasiči se roztančili v Křeseticích

Matyáš Aubrecht se narodil 13. února v Čáslavi s mírami 4500 gramů a 52 centimetrů. V obci Kluky bude vyrůstat s maminkou Veronikou a tatínkem Petrem.
3

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Operní týden na nádvoří Vlašského dvora nebude

Kutná Hora – Nádvoří Vlašského dvora skýtalo v průběhu letních měsíců zázemí pro nejrůznější kulturní akce. Jestli tomu tak bude i v letošním roce, je ale zatím ve hvězdách. Důvodem je plánovaná rekonstrukce Vlašského dvora. Rozhodnuto by mělo být na konci dubna. 

OBRAZEM: Do Hostovlic se sjelo přes 300 králíků

Hostovlice – Tradiční oblastní výstava králíků a holubů, kterou pořádá místní Český svaz chovatelů, se o víkendu koná v Hostovlicích. Letos se sjelo 312 králíků, z čehož cca 250 je prodejných, holuby mohou příchozí obdivovat ve 22 voliérách, v nichž je v průměru po šesti kusech.

OBRAZEM: Horky prošel masopust

Horky – Masopustní veselí ovládlo v sobotu Horky. V průvodu nemohl chybět medvěd, kapela, spousta zajímavých masek, k tomu všemu samozřejmě taneček, vynikající dobroty od místních hospodyněk a zkrátka pravé masopustní veselí.

OBRAZEM: Sázavští fotbalisté vyměnili dresy za obleky

Sázava - Fotbalový Klub Kavalier Sázava uspořádal v pátek 16. února tradiční Fotbalový ples. Jako místo konání zvolil místní Společenský dům. O hudební stránku večera se postarala skupina TaHiMel, která svůj úkol zvládla opravdu na výbornou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT