Zatímco o post místostarosty se bude ucházet dosavadní radní Zdeněk Hadrovský (ČSSD), o tom, kdo usedne jako devátý člen rady města, se zatím spekuluje. Ve hře je i ta varianta že by post zůstal neobsazený a městskou radu by reprezentovalo pouze osm členů.

Naznačil to jeden z radních Radim Fedorovič (Změna). „Dovedu si představit místo neobsazené, případně navrhne svého zástupce ČSSD, anebo jej jako nejsilnější koaliční strana může obsadit Kutnohorská změna,“ uvedl Fedorovič.

Kutnohorská změna je jednotná

Zároveň dodal, že co se týče volby nového místostarosty, je Kutnohorská změna protentokrát jednotná. „Zdeňkovi Hadrovskému jsem svoji podporu společně s dalšími kolegy z Kutnohorské změny již vyjádřil. V tomto jsme jednotní,“ doplnil Fedorovič.

Jestli ale budou jednotní i ostatní koaliční partneři, se v tuto chvíli odhadnout nedá. Právě jejich nejednotný postoj rozhodl o tom, že byla nakonec Zuzana Moravčíková odvolána. Vzhledem k tomu, že se bude stejně jako při odvolávání jednat o tajnou volbu, může dojít k tomu, že Zdeněk Hadrovský nakonec dostatečnou podporu nezíská.

„Já nechci předjímat, uvidíme v úterý,“ řekl stručně místostarosta Kutné Hory (ANO) Josef Viktora. O jeden z nejvyšších postů ve městě se ale může ucházet ještě někdo jiný. „Kromě Zdeňka Hadrovského může být navržen ještě i někdo další, co já vím. Těžko vývoj odhadovat. Nebo může být pro změnu i někdo odvolán,“ naznačil komplikovanou situaci v kutnohorském zastupitelstvu starosta Martin Starý.

Sám Zdeněk Hadrovský, v současné době kutnohorský radní, svoji volbu také úplně jednoznačně nevnímá. Netají se ovšem tím, že pokud zvolený nebude, může to mít zásadní dopad pro vládnoucí koalici ANO, Kutnohorské změny a právě ČSSD.

„Členská základna ČSSD navrhla na post místostarosty mě, aby fungovala koalice. Jak to dopadne, je ve hvězdách, hlasování bude tajné a já do lidí nevidím. Pokud bych to měl brát lidsky, tak téměř s nikým nemám problém, ale tohle je politika. Ať to dopadne, jak to dopadnout má, ale pokud zvolen nebudu, dá se očekávat, že dojde ke změnám v koalici, možná i zásadním,“ uvedl Zdeněk Hadrovský.

Koho navrhne ČSSD?

Koho ČSSD navrhne do funkce radního, ale prozradit nechtěl. „Do zastupitelstva místo Zuzany Moravčíkové nastoupí Jan Balham. K tomu, jestli ho navrhneme i jako radního, se prozatím vyjadřovat nebudu,“ doplnil Hadrovský. Svůj postup ale nechce příliš prozrazovat ani opozice.

„Nemáme to úplně prodiskutované, i když jsme se o tom samozřejmě bavili. Pokud mám mluvit za sebe osobně, tak já svým hlasem pana Hadrovského pravděpodobně nepodpořím. Ačkoliv si ho lidsky vážím, na post místostarosty se podle mě nehodí,“ řekl jeden z opozičních zastupitelů Jakub Obraz (Šance).

Jasno podle něj opozice nemá ani v postu nového radního. „Je to složité, těch variant je spousta. Záleží na tom, koho navrhne ČSSD a jak i pro svého kandidáta vyjedná podporu v rámci koalice. Dokážu si ale představit, že by mohlo dojít i k jednáním o vhodném kandidátovi mezi koalicí a opozicí,“ naznačil Obraz.

Jasněji bude každopádně v úterý. Jednání městských zastupitelů začíná v Rytířském sále Vlašského dvora v úterý 7. listopadu v 16 hodin.

Kutnohorské zastupitelstvo má celkem 27 členů Odvolaná místostarostka Zuzana Moravčíková na post městského zastupitele rezignovala, na její místo nastoupí první náhradník za ČSSD Jan Balham. Ten nejprve složí slib a zastupitelstvo tak bude moci zasedat v plném počtu.

Pro zvolení nového místostarosty se musí vyslovit nadpoloviční většina zastupitelů, tedy 14.

Městská rada má devět členů, po odvolání Zuzany Moravčíkové, která byla zároveň i radní, zasedá v počtu osmi členů. V teoretické rovině by tak mohla zasedat až do konce volebního období a post devátého člena městské rady by tak mohl zůstat neobsazený.

Podmínkou pro to, aby byla rada usnášení schopná, je to, aby se sešla minimálně v počtu šesti členů.