„Jde o strom soukromého majitele, který jej chce už nějaký čas pokácet, protože je smrk nebezpečný pro dům,“ prozradil jednatel Technických služeb Kutná Hora Jan Jäger. Zároveň ale zdůraznil, že vše nyní závisí na odboru životního prostředí, zda majiteli stromu kácení povolí. „Pokud ano, je vše připravené na to, abychom strom 20. listopadu pokáceli. Těžká technika ho pak rovnou převeze na Palackého náměstí, kde ho pracovníci technických služeb umístí do stojanu,“ doplnil Jäger.

Smrk, který by měl o Vánocích zdobit kutnohorské centrální náměstí, pochází z Kutné Hory, městské části Žižkov. Loni se Palackého náměstí pyšnilo třináctimetrovým stříbrným smrkem, který pocházel z Čelakovského ulice hned vedle Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Obyvatelé tehdy mohli 23. listopadu sledovat jeho náročný transport do centra města.

Letos se Kutnohořané zároveň mohou těšit na zcela novou vánoční výzdobu v ulicích města. „Komise vybírala z několika návrhů. Nakonec se přiklonila k tomu, který se odvíjí od znaku Kutné Hory. Vánoční výzdoba tak bude v červené a zlaté barvě. Doufáme, že bude pro obyvatele příjemným překvapením,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora. Do vánoční výzdoby se zahalí nejen Palackého náměstí, ale také přilehlá Kollárova ulice.

Rozsvícení vánočního stromu se uskuteční na svátek patronky města sv. Barbory, tedy v úterý 4. prosince. Mnozí ale proti této letité tradici bojují a tvrdí, že by se měl strom v centru města rozsvěcet o první adventní neděli tak, jak je tomu ve většině ostatních měst a obcí. Kutnohořané tak prý zbytečně přicházejí o jednu předvánoční neděli, kdy město zdobí rozsvícený strom.

Vánoční strom začali vybírat už také v Čáslavi. Podle Zdeňky Nezbedové z čáslavského městského úřadu bude strom umístěn u kašny na náměstí Jana Žižky z Trocnova stejně jako loni. Tehdy strom v Čáslavi sháněli doslova na poslední chvíli. Spoustu let totiž čáslavské náměstí zdobil trvale rostoucí smrk, který ale silný vítr nadobro zlikvidoval. Nakonec Čáslavany zachránil smrk dovezený ze Zbraslavic.

Pro letošní Vánoce má město v hledáčku zhruba tři stromy, konečné slovo ale bude mít až nové vedení města, které bylo zvoleno teprve uplynulý čtvrtek. Zakoupené jsou také nové světelné prvky na sloupy veřejného osvětlení po obvodu Žižkova náměstí. Svítit by znovu měla alej na náměstí a u vánočního stromku bude betlém.

Odkud bude letos přivezen strom do Uhlířských Janovic, se také teprve rozhoduje. „Teprve dnes máme první zasedání nové rady. Do budoucna bychom chtěli, aby město o Vánocích zdobil stále rostlý strom,“ uvedl novopečený radní Vladislav Filip. Od loňska město zdobí nová výzdoba na sloupech veřejného osvětlení.

Původ vánočního stromu prozatím neprozradili ani ve Zruči nad Sázavou. Rozsvěcet by se ale podle Ludmily Vlkové z městského úřadu měl první adventní neděli.