Správci porostů se však shodují na tom, že větší škody napáchal Kyrill, který řádil v lednu loňského roku. „Orkán Emma nám nezpůsobil větší škody než Kyrill. Počítáme, že nám popadalo zhruba tak tři až čtyři tisíce kubíku lesů,“ uvedl ředitel Městských lesů a rybníků Kutná Hora Stanislav Peroutka. Podle jeho slov vyrazit je do lesa vždy riziko, ale není to dramatické jako při orkánu Kyrill. Pokud budou dávat lidé pozor, tak by jim nemělo žádné nebezpečí hrozit.

Dřevo nyní musí v lesech pokácet, aby nehrozilo, že při sebemenším větru strom na někoho spadne. Tak jako například v Kácově, kdy vyvrácené či požkozené stromy jsou již pokácené a jdou na zpracovaní do pilařských a papírenských provozoven. „Zatím máme celkový objem spadaného dříví zhruba čtyřicet tisíc kubíků, to je předběžný odhad, ale každým dnem to upřesňujeme,“ sdělil správce lesní správy Kácov Stanislav Znamenáček a dále řekl, že pokud do lesů nikdo nemusí a není tam profesně vázán, tak je lepší tam nyní nejít. Větší škody i na Kácovsku způsobil orkán Kyrill.

Část lesa spadl mezi Starým rybníkem a Spálenkou na Zbraslavicku. „Tam je to nebezpečné,“ upozornil starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic. Stromy jsou podlomené a visí nad chatami. Proto starosta včera požádal kutnohorské hasiče, aby jim na místo poslali techniku, která by kmeny mohla přidržet, aby došlo k jejich bezpečnému podřezání.