Do areálu vojenského letiště proudily od rána davy lidí. Ti, co přijeli autem v průběhu dopoledne, už trávili dlouhé minuty v kolonách, než mohli zaparkovat. Hustý provoz nebyl ale jen v bezprostřední blízkosti letiště, doprava houstla už od Kolína.

To se ale dalo očekávat. Tradiční den otevřených dveří, který se koná každé dva roky, totiž naposledy překazila koronavirová opatření. A ačkoli se přesné počty návštěvníků zjišťují jen těžko, protože vstupné je zdarma, je víc než pravděpodobné, že na základnu opět zavítaly desítky tisíc lidí. V roce 2019 jich bylo přes 50 tisíc.

Den otevřených dveří ve firmě Zenit Čáslav v pátek 19. května 2023.
Kultovní Solvina, Real i Lena. Čáslavský Zenit měl den otevřených dveří

Zahájení letového programu letos organizátoři svěřili akrobatickému králi Martinu Šonkovi a vsadili tak na osvědčenou kartu. Vítěz série mezinárodních závodů Red Bull Air Race a mistr Evropy v akrobatickém létání předvedl divákům své umění hned dvakrát. Poprvé v českém letounu Z-142 a později usedl do kokpitu svého závodního Extra 300.

Jedním z vrcholů letošního ročníku byl nepochybně i průlet dvou amerických stíhaček F-22 Raptor. Šlo totiž o první vystoupení těchto letounů 5. generace na letecké show v České republice. Raptor je považován za technologický klenot a je proto chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz.

Čáslavské vlakové nádraží čeká modernizace, za oběť jí má padnout stoletá lávka.
Lávku na nádraží nahradí podchod. Stoletá konstrukce skončí nejspíš ve šrotu

V jednotlivých leteckých přehlídkách se v průběhu dne předvedl kompletní display tým českých vzdušných sil jako je letoun JAS-39 Gripen, dvojice lehkých bitevníků L-159 ALCA, vrtulník W-3A Sokol, Mi-24 i Mi-171.

Letos ale byly ve vzduchu k vidění i skutečné legendy jako C-11, MiG-15, L-29 Delfín a L-39 Albatros. Všechny stroje létaly právě na zdejším letišti. Na návštěvníky navíc jako tradičně čekala spousta strojů i na zemi, a to jak letadel, tak pozemní techniky.