Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos bude počasí hodně nestálé a jiné než jsme normálně zvyklí

Kutná Hora – Lukáš Brada létá s horkovzdušným balónem od roku 2006, ve firmě má na starosti také technické zázemí a praktické provozní záležitosti. Jednou z destinací, kde létá, je také Kutná Hora. O svůj názor na počasí se podělil s Deníkem.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Horkovzdušný balónFoto: Lukáš Brada

Čeká nás nejteplejší léto za posledních 40 let. Tento odhad vychází ze stavu podzemních i nadzemních vod. Jaký je Váš „vzdušný" pohled na věc? Souhlasíte s prognózou?

Povahou naší profese se musíme často zabývat vývojem meteorologické situace, jejích změn. Z tohoto hlediska musím říci, že letošní rok je něčím jedinečný a jiný než předchozích devět let, kdy jsem s létáním začínal. Letos nám sezóna začala velmi brzy a naopak květen, který bývá pro létání nejpříznivější, moc vhodného počasí nepřinesl. Jediné tedy co mohu s jistotou říci je to, že letos určitě počasí bude hodně nestálé a „jiné" než jsme zvyklí.

Pokud se prognóza vyplní, jak jsou na tom balóny? Respektive, jaká jsou omezení pro jejich let v takových vedrech? Mohou létat?

Létat mohou, ale s menší zátěží. Balóny jsou konstruované na určitou nosnost při určité teplotě (většinou na 20 stupňů) a tím že horkovzdušný balón funguje na rozdílu teplot, je potřeba při teplotě vyšší než 30°C plánovat na lety minimálně o jednoho pasažéra méně. Pokud bychom naplnili kapacitu balónu, balón by při letu byl přetopený, přetížený, hůře by se s ním manipulovalo, a látka jeho obalu by se rychle opotřebovávala.

Kdy balóny vzlétnout nemohou, za jakých atmosférických podmínek? A jak často je pilot balónu musí sledovat?

Balóny smějí létat do rychlosti přízemního větru který nepřesahuje 5 m/s, při minimální viditelnosti 5 km na všechny strany a v počasí beze srážek nebo bouřek. Důležitým faktorem je také termické proudění, které je pro horkovzdušný balón nebezpečné, z tohoto důvodu se létá pouze do 2 hodin po východu slunce a 2 hodiny před západem. Každý pilot, který rozhoduje o uskutečnění letu, sleduje předpovědi počasí z několika zdrojů. Počasí je pro let balónem velice důležité, a tak se sleduje před každým letem. U každé firmy je to tedy podle četnosti letů, u nás se tomu každý pilot věnuje cca 1 hodinu denně.

Musí mít pilot i nějaké speciální vzdělání co se právě atmosférických podmínek týče?

Součástí pilotního průkazu, který musí každý pilot mít, je zkouška z meteorologie. Pilot musí mít každý rok přezkoušení, jehož součástí je i meteorologie. Pilot tedy není meteorologem, ale tomuto oboru musí hodně rozumět.

Jak dlouho Vaše firma létá, jaké typy letů nabízíte?

Naše rodinná firma provozuje horkovzdušné balóny od roku 2005, letos tedy máme 12. sezónu a popravdě, baví nás to čím dál tím více. Máme 3 balóny o kapacitách 2, 4 a 5 pasažérů. Nelétáme tedy s „autobusy", ale našim zákazníkům nabízíme individuální přístup a přátelskou atmosféru – pilot se může našim klientům osobně věnovat a let přizpůsobit jejich přáním. Naši piloti mají co nabídnout ze svých bohatých zkušeností, někteří jsou i instruktoři balónového létání. Nabízíme lety pro jednotlivce či skupiny a máme na výběr ze 14 lokalit a Prahu jako samostatný typ letu. Mezi naše lokality patří Český ráj, České středohoří, Kutná Hora, Konopiště, Karlštejn.

To, kdy balón smí nebo nesmí vzlétnout je dáno nějakým nařízením či zákonem?

Balónové létání je pod dohledem Úřadu civilního letectví a musíme se tedy řídit leteckými zákony a nařízeními. Každý balón musí mít svého provozovatele, který musí mít vypracované své příručky, musí kontrolovat, jestli je každý balón v pořádku a je za stav balónů zodpovědný.

Autor: Hana Kratochvílová

24.5.2016
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení