Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé budou strašně trpět, bojí se v obcích na trase objížďky

Kutnohorsko – Celkem 15 obcí, měst a příměstských částí Kutnohorska a Kolínska se dotkne oficiální objízdná trasa pro nákladní automobily poté, co ode dneška za týden začne kvůli napojení budoucího obchvatu Kolína uzavírka silnice č. I/38 na Šťáralce. Uzavírka je povolena od začátku srpna do konce září.

25.7.2012 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klára Alešová

Sdružení tří firem, jež obchvat Kolína staví, se pokoušelo situaci řešit jinak než objížďkami, tedy dočasnou přeložkou silnice na Šťáralce, ale nepovedlo se. Problémem byly podle zástupce jedné z firem Eduarda Macha nejen obligátní peníze, ale tentokrát také soukromé pozemky, takže nezbylo než úsek uzavřít.

Obce na objízdné trase tedy čekají dva perné měsíce, během kterých se nákladní doprava na jejich silnicích zněkolikanásobí. Obyvatelé se proto právem obávají o bezpečnost chodců i ostatních řidičů i třeba o statiku budov podél silnic. Starostové volají po snížení nejvyšší povolené rychlosti, zvýšeném dohledu dopravní policie, nicméně ani to podle názoru mnohých situaci nezachrání.
Nejrazantněji se proti objížďce staví v Suchdole. Objízdné trasy pro nákladní auta jsou stanovené jako jednosměrné, ale to podle Suchdolských bude dodržovat jen málokdo. „Jak zabezpečíte jednosměrnost? Všichni budou jezdit přes nás, objížďkou přes Týnec nepojede nikdo," zlobí se zastupitel Rudolf Kulhánek. Starostka Jana Rychlíková připomíná, že 50 metrů od silnice je škola a děti chodí na druhou stranu silnice na cvičení do sokolovny. „Je to devět tříd plus družina, to znamená takřka co hodinu," říká. „Lidi budou strašně trpět, ve dne i v noci, kdy se nevyspí," připomíná také problém otřesů domů při průjezdu těžkých nákladních aut. 

V možnosti, že by si Suchdol podobně, jako to dělá Městská policie v Kolíně, zajistil civilní pracovníky, kteří by dohlíželi na přechodech, nebo se domluvil se sousední Kutnou Horou, vidí starostka řadu problémů. „Kdo pracovníky zaplatí? Co když se některému z nich něco stane? Proč se máme přizpůsobovat?" ptá se.
Kutná Hora má celkem dvacet městských strážníků, ve službě samozřejmě nejsou všichni naráz. Podle starosty Ivo Šance bude v Kutné Hoře doprava během uzavírky v sousedním Kolíně kolabovat. „Městská policie bude zajišťovat bezpečnost v rámci občanských protestů," posteskl si.
Nákladní dopravy na průtahu obcí se děsí také v Miskovicích s tím, že už dnes je pro děti a také starší lidi problematické přejít silnici třeba do obchodu. Řidiči kamionů, kteří budou honit časy dojezdů, těžko budou dávat přednost chodcům na přechodu. Zajistit pro obec semafor, jímž by si chodci u přechodu dopravu zastavovali, se Miskovicím na pondělní schůzce starostů se zástupci firem zajišťujících stavbu kolínského obchvatu a objízdné trasy nepodařilo.
„Je to taková částka, že ji nikdo nezaplatí," uvedl Jan Rumplík, zástupce společnosti zajišťující objížďky, s tím, že semafor na tlačítko není mobilní jednotka, kterou známe například z částečných uzavírek silnic. „Znamená 150 až 200 tisíc na měsíc jen za pronájem. Můžeme v obci snížit rychlost na 30 km/hod, ale silnice se rázem ucpe," dodal Jan Rumplík.
„Dva měsíce to prostě musíme vydržet," říká Bohumil Kačerovský, starosta Záboří nad Labem, kde na dobu objížďky vznikne provizorní přechod pro chodce. Vytýká ale zároveň, že se celá věc řeší až teď, týden před spuštěním objízdných tras.
Podle vyjádření policie budou po dobu kolínské uzavírky všechny obce, přes které povede objížďka, ve speciálním režimu, dopravní policie je bude mít jako svou prioritu, to znamená kontroly rychlosti, předjíždění, dodržování zákazů, v rámci možností i tonáže.
Podle Eduarda Macha se bude na napojení obchvatu na Šťáralce v Kolíně pracovat soboty, neděle, od rána do večera. „Budeme se snažit dobu prací co nejvíc zkrátit. Mohlo by se skončit okolo 22. až 25. září. Už teď je zpracovaný harmonogram prací do 25.," uvedl Eduard Mach.

Kudy objížďka povede

Objízdná trasa pro vozidla s hmotností do sedmi tun a autobusy povede (po silnicích III. třídy) Starokolínskou ulicí, tj. přes Sandberk s napojením a výjezdem u Libenic. U této trasy bude instalováno dodatečné dopravní značení na křižovatce ulice Starokolínská a Nový most a na křižovatce silnic č. I/38 a III/3275 u Libenic.
Objízdná trasa nákladní dopravy pro směr Kolín – Čáslav povede (po silnicích I. a II. třídy) z Kolína po silnici č. II/125 (kolem letiště) přes Kořenice na silnici č. I/2, tj dále přes Suchdol a Miskovice do Kutné Hory, odtud přes Kaňk a zpátky na I/38.
Pro směr Čáslav – Kolín povede objízdná trasa pro nákladní dopravu přes Nové Dvory, Svatý Mikuláš do Kobylnic, Záboří nad Labem, Týnec nad Labem, Veletov a Tři Dvory.

Co teď a co potom

V této chvíli samozřejmě všechny obce řeší, jak to bude vypadat během uzavírky a objížďky. Nabízí se ale také otázka co potom. Budou se sčítat škody na silnicích, po nichž objížďky vedly. Podle Eduarda Macha se tento problém bude řešit mezi dodavatelem stavby, Správou a údržbou silnic a Ředitelstvím silnic a dálnic. „Proto se nyní dělá pasportizace všech komunikací včetně například videozáznamů," doplnil Jan Rumplík.

Objízdné trasy po dobu uzavírky.

Autor: Jana Martinková

25.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení