Akce bude spojena s oslavami svátku sv. Jakuba. Ty zahájí již v pátek koncert účastníků letního semináře Klubu sbormistrů v chrámu sv. Babory. O den později zazní v kostele sv. Jakuba další koncert. „Hlavním bodem oslav bude nedělní mše svatá, kterou bude celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál.

Následovat bude žehnání zvonu Jakub Maria,“ přiblížila Malvína Krepsová, členka iniciativy, která se o vytvoření zvonu zasloužila.

Po mši půjde průvod Kutnou Horou i s novým zvonem. Pro účastníky oslav bude připraveno posezení pod lípou s bohatým občerstvením, výstava o kutnohorských zvonech a zvonařích v sále arciděkanství či loutkový ateliér. Nebude chybět ani přednáška zvonaře Petra Rudolfa Manouška o odlévání zvonů. Byl to právě on, kdo se o odlití zvonu pro Jakuba postaral ve zvonařské dílně v holandském Astenu.

Na nedělní podvečer připadnou slavnostní nešpory v kostele sv. Jakuba. Pak bude zvon přemístěn na nádvoří Vlašského dvora, kde bude k vidění až do poloviny října.

Na zvon byla loni na jaře vyhlášena veřejná sbírka a zaznamenala velkou odezvu. Už o Vánocích bylo takřka jasné, že snaha bude úspěšná, když na účtě byly dva miliony korun.

Na konci června se stav konta sbírky Zvon pro Jakuba přehoupl přes 3 miliony. „V současné době se sbírka blíží k hranici 3,1 milionu korun. Aktuální stav je 3.048.572 korun,“ upřesnila Krepsová.

Sbírka ale ještě nekončí. Potřebná suma totiž přesahuje částku 3,5 milionu korun. „Snad se k této částce do konce srpna, kdy bude ukončena, podaří přiblížit,“ dodala členka iniciativy.

Dobrovolníci tak stále mohou přispět na bankovní účet sbírky, vhodit peníze do kasiček ve tvaru zvonu, které jsou rozmístěné po městě, nebo využít i třetí možnosti podpory sbírky. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora pořádá během letních prázdnin komentované prohlídky, které jsou spojené i s výstupem na ochozy chrámu svaté Barbory. Výtěžek ze vstupného putuje právě na pořízení a zavěšení nového zvonu do věže.

Veřejná sbírka Zvon pro Jakuba se setkala nejen s obrovskou podporou veřejnosti. Snahu dobrovolnické iniciativy ocenili i odborníci. Sbírka tak získala druhé místo Ceny redakce PROPAMÁTKY v soutěži Máme vybráno. Cenu organizátoři sbírky získali za zdařilou propagaci sbírky prostřednictvím akcí, konkrétně benefičních koncertů a zejména pak sběrem elektroodpadu na školách, běhu pro zvon a výtvarnou soutěží pro děti.

Z VĚŽE ZAZNÍ V ŘÍJNU

Na své místo ve věži kostela sv. Jakuba se zvon dostane v říjnu, kdy jej lidé v Kutné Hoře také poprvé uslyší. Bude to po 75 letech, kdy z věže zazní zvuk zvonu. Bývalé zvony totiž byly v roce 1942 jako válečné rekvizice z města odvezeny.

Lidé z Kutné Hory mají z výsledků sbírky i z nového zvonu samotného radost. „Je to dobrý nápad. My jsme sbírku podpořili koupí trička,“ řekla Anna Karasová z Kutné Hory.

Filip Míšek se pro změnu zúčastnil běhu pro zvon. „Že chybí zvon v kostele sv. Jakuba, jsem věděl několik let. Je velmi dobré, že zase bude znít,“ řekl Filip Míšek. Ten podpořil sbírku Zvon pro Jakuba vhozením peněz do kasičky v Městské knihovně Kutná Hora a také si koupil keramický zvoneček. 

Zvon Jakub Maria.Zdroj: Deník