Čáslavská společnost totiž nechala postavit kolem vzduchotechniky protihlukovou stěnu. Kromě toho ale také požádala o obnovení nočního provozu. „Výsledky nezávislého měření hluku potvrdily, že protihluková stěna pomohla. Ve všech pěti měřených bodech splňujeme denní i noční limity hluku,“ uvedl ředitel společnosti Less & Timber Ladislav Prchal.

Společnost má v současné době protokol s výsledky měřený odeslán na krajskou hygienickou stanici a stavební úřad. „Na základě tohoto protokolu budeme žádat o zkolaudování výrobní haly a o úřední rozhodnutí k trvalému užívání haly v denním i nočním provozu,“ dodal Prchal.

Problémy hluku v čáslavské lokalitě Váchov

Kliknutím zvětšíte.

Nyní vše záleží na úřadech, jak rychle celou věc vyřídí. Lidé žijící v této lokalitě ale z obnovení nočního provozu radost nemají. Jedna z obyvatelek, která zde se svou rodinou bydlí již více než deset let, doufala, že k obnovení nočnímu provozu nedojde. „Vím, že se zde provádělo kontrolní měření a ze strany firmy se tu něco dělo. Pořád jsem ale doufala, že nebude noční provoz obnoven. My jako obyvatelé této lokality na to pohlížíme záporně,“ uvedla a přitom si vzpomněla na dobu, kdy měla čáslavská společnost ještě noční provoz povolený od stavebního úřadu.

V noci podle vyprávění obyvatelky Váchova nemohli místní ani otevřít okno. „V tom neustálém bouchání a ťukání se nedalo vůbec spát,“ dodala s tím, že doufá, že stanovené limity budou opravdu dodržovány, a hluk bude o dost menší, než je tomu nyní. „Teď to těžko můžeme posoudit, protože je jenom provoz denní. I tak ale hluk slyším. Opět se jedná o jakési cvakání. O nás ani tak moc nejde, ale bydlí zde i děti, a ty v noci také nemohly mnohdy spát kvůli hluku,“ doplnila.

Podobný postoj má i rodina Novotných z Váchova „Bojíme se. Noční provoz nebyl nic příjemného. V noci by se přeci mělo spát,“ shoduje se rodina.

Alena Dvořáková bydlí také poblíž lokality Váchov. „Je mi líto těch, kteří bydlí blízko této lokality. Není to nic příjemného. Někteří lidé se stěhovali do tohoto místa ještě, když nebyl kolem Čáslavi obchvat ani tento podnik. Nedivím se, že jsou rozlobení z toho, že jim tyto nepříznivé faktory snížily kvalitu života,“ řekla.

Hluk v čáslavské lokalitě Váchov se řeší již od léta. Po připomínkách, které obyvatelé vznesli, byl provoz přerušen a došlo k posouzení měření hluku. Výsledky akreditované měřící laboratoře následně ukázaly, že byl opravdu v nočním provoze překročen hygienický limit. Konkrétně byl překročen o 4,3 db. Zákonný limit je stanoven na 40 db v nočních hodinách.