„Ve čtvrti Váchov žijeme již sedmnáct let a mám pocit, že se během této doby situace, která se týká životního prostředí, ještě zhoršila,“ řekl v úvodu Petr Kostelník, obyvatel zmiňované lokality Váchov. Podle něj jde hlavně o to, že byly nedávno poblíž Váchova dostavěny další dvě haly závodu LESS & TIMBER, které produkují hluk neustávající ve dne ani v noci.

„Zpočátku se jednalo o hluk od pondělí do neděle, a to celých čtyřiadvacet hodin, což bylo skutečně naprosto nesnesitelné,“ dodal. Firma ale naštěstí zastavila alespoň noční provoz. „Předtím jsme ale prožili hned několik horkých nocí, při kterých musí být otevřené okno. Kvůli hluku se ale vůbec nedalo spát,“ upřesnil.

Váchov se nachází na severní části města Čáslav. Obyvatelům znepříjemňuje život hned několik nepříznivých faktorů, je zde železniční trať, která vede nad úrovní okolního terénu, areál podniku LESS & TIMBER a nedaleko se nachází obchvat, jehož hluk do lokality doléhá také.

I situace se železnicí se v čáslavské lokalitě Váchov zhoršila.

„Podél trati rostly dříve keře. Ty alespoň částečně tlumily hluk, když kolem projížděl vlak,“ řekl ve svém proslovu Kostelník. Ty byly ale nyní kvůli tomu, že tam dříve lidé odhazovali odpad, odstraněny.

„Byl bych rád, aby čáslavské zastupitelstvo pohlíželo na problém Váchova při případném jednání komplexně,“ dodal.

Vzápětí se k němu přidali i další lidé, kteří také v této lokalitě žijí. 

Starosta města Čáslav Jaromír Strnad na tuto stížnost občanů hned reagoval. „Porost, který lemuje v tomto místo trať, nelikviduje město, ale dráhy. S tímto podnikem jsme již v minulosti jednali,“ řekl.

Co se týče firmy LESS, tak prý této firmě zakázal noční provoz stavební úřad. „Měření hluku ukázalo vyšší hodnoty, než jsou povolené,“ dodal starosta. Ten si uvědomuje, že se jedná o zaměstnavatele, který dává práci mnoha místním lidem. „Nechceme ale samozřejmě, aby se snižovala kvalita životního prostředí pro občany,“ řekl. Čáslavský starosta věří, že se podaří vzniklou situaci vyřešit.

K aktuální situaci se vyjádřilo i vedení čáslavské firmy LESS & TIMBER. „Výroba v LESS & TIMBER v současné době nepřekračuje žádné zákonem stanovené limity hluku. Připomínky, které obyvatelé Váchova vznesli, se týkaly nočního provozu od 22 do 6 hodin v hale lepeného hranolu,“ řekl ředitel společnosti LESS & TIMBER Ladislav Prchal. Tento provoz byl okamžitě, úplně a do odvolání zastaven poté, co firma obdržela výsledky nezávislého posudku měření hluku, který měla společnost LESS & TIMBER povinnost nechat si vypracovat v rámci kolaudačního řízení. „Výsledky akreditované měřicí laboratoře ukazovaly na překročení hygienického limitu hluku pro noční dobu o 4,3 db zákonný limit 40 dB překročen na hodnotu 44,3 dB na jednom ze tří měřicích míst, proto také došlo k okamžitému zastavení noční výroby v této hale,“ dodal Ladislav Prchal. Denní limity hlučnost výroba v žádném ze třech nezávisle vybraných měřících místech nepřekračuje. „V okolí zdroje nočního hluku momentálně na vlastní náklady budujeme protihlukovou stěnu,“ řekl na závěr.

I lidé, kteří v této lokalitě nebydlí, soucítí s lidmi z lokality Váchov. „Postavili jsme si dům na okraji Čáslavi v klidné lokalitě. Nedokážu si představit, že bych měla poblíž svého domu všechny tyto rušivé elementy,“ řekla Jana Dřívková z Čáslavi. Ta si myslí, že důležitější než výroba, je právě poklidný život obyvatel této lokality.

„Doufám, že jim vedení Čáslavi s řešením tohoto problému pomůže,“ dodala Jana Dřívková.

Stejného názoru je Jaroslav Douda z Čáslavi. „Situaci sleduji. Je určitě dobře, že firma zastavila alespoň noční provoz. Hlavně, aby nebyl v budoucnu obnoven,“ řekl Douda.